Kuraklık nedeniyle fıstık üretimi yüzde 50 azaldı

Kuraklık nedeniyle fıstık üretimi yüzde 50 azaldı
22 Eyl 2021 19:54:16

Kuraklık nedeniyle Siirt'te fıstık üretimi yüzde 50 düştü. İç piyasada geçen yıl 70 TL olan fıstık fiyatları bu yıl 90 TL'ye çıktı.

Siirt'te kuraklık nedeniyle düşen fıstık rekoltesi, fiyatları artırdı. Kuraklıktan dolayı geçen sene fiyatları 70 liraya satılan fıstık fiyatları, bu yıl üretimin yüzde 50 düşmesinden dolayı iç piyasada 90 lira, dış piyasada ise 120 liranın üstünde satılıyor. Ürünün az olmasından dolayı fiyatların daha da yükseleceği tahmin ediliyor.

"Fiyatlar altınla yarışıyor"

Bu yıl mahsulün az olmasından dolayı fıstık fiyatlarında artışın devam edeceğini belirten fıstık satıcı Ramazan Özbilici, fıstık fiyatlarının altınla yarışır hale geldiğini söyledi.

Özbilici, “Geçen yılın yarısı kadar mahsul alabildik. Ana çatlak birinci kalite geçen yıl 70 liradan satılıyordu. Şu anda satış fiyatı 90 liraya satılıyor. Fiyatlar altınla yarışıyor hatta altını da geçmiş durumda” diye konuştu.

Siirt'te yıllardır kuyumculuk yapan Cahit Özçelebi ise, “Büyük bir ihtimalle artık düğünlerde ise insanlar gramın gramı yerine bir kilo fıstık takmayı düşünecekler” dedi. 

Etiketler:   fıstık siirt


0 Yorum

Yorum Yaz