Limon kabuğunun faydaları şaşırtıyor

Limon kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor.

Limon kabuğunun faydaları şaşırtıyor
05 Ağu 2019 16:40:57

Limon kabuğunun insan vücudu için önemli yararları olduğunu söyleyen Dr. Mehmet Öz, “Yapılan bilimsel araştırmalar gösteriyor ki limon kabuğunda bulunan dlimonen isimli bileşen çok güçlü bir cilt dostudur, tümör gelişimini engelleyip cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşürür. Limon kabuğu, karaciğer ve safra kesesi için de çok yararlı bir besindir. Mide asidini dengeler, balgamı söktürür. Limon kabuğunun sinir sistemi üzerinde de çeşitli olumlu etkileri vardır, vücuttaki bakterileri öldürür, kalbi rahatlatır. Yine yapılan bir bilimsel çalışmaya göre limon kabuğu polifenoller içeriği ile kadınlardaki yumurtalık kanseri riskini de azaltıyor.” diye konuştu.

Standart Referanslar için USDA Ulusal Besin Veritabanına göre:

1-Her 100 gram limon kabuğu 134 miligram kalsiyum içerir.

2-100 gram limon kabuğu 160 mg potasyum içerir.

3-100 gram limon kabuğu 129 mg C vitamini içerir

4-100 gram limon kabuğu 10.6 gram lif içerir.

LİMON KABUĞU YEMENİN FAYDALARI

Kolesterol seviyesini düşürür

Limon kabuğu yemek, kolesterol seviyesini düşürerek kalbinizin düzenli çalışmasını sağlar. Buna ek olarak, kabukta bulunan potasyum tansiyonu da düzenler. Kabukta bulunan polifenol flavonoidler, LDL kolesterolü (kötü kolesterol) düşürür.

Kanserle savaşır

Limon kabuğunda bulunan limonen ve salvestrol Q40 bileşenleri kanserli hücrelerle savaşır. Buna ek olarak, flavanoidler kanserli hücrelerin geri bölünmesine yardımcı olabilir.

Kemik sağlığını korur

Güçlü ve sağlıklı kemikler için vücudun kalsiyuma ihtiyacı vardır; limon kabuğu kalsiyuma ek olarak C vitamini de içerir. Limon kabuğu yemek osteoartrit, iltihaplı poliartrit, kemik kırıkları, osteoporoz, romatoid artiriti önlemeye yardım eder.

Bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir

Limon kabuğu vücudu enfeksiyonlara karşı korumakta etkili rol oynayan C vitamini ve diğer bileşenleri içerir. Limon kabuğu yemek ayrıca boğaz ağrısı, grip ve soğuk algınlığı benzeri enfeksiyonları tedavi etmekte faydalıdır.

Ağız sağlığına faydalıdır

C vitamini eksikliği birçok kişide gingivitis, diş eti kanamaları ve iskorbüt gibi diş ve diş eti problemine neden olur. Limon kabuğu C vitamini açısından zengin yapısıyla bu problemleri önler.

Serbest radikalleri nötralize eder

Serbest radikaller vücudumuzun hücrelerindeki eşleşmemiş elektronlardır. Otoimmün hastalıklar, ödem, yaşlanma, kalp sorunları ve bazı kanser türleri de dahil olmak üzere bir çok hastalıktan sorumludurlar. Limon kabuğundaki C vitamini serbest radikalleri nötralize ederek bu sorunları ortadan kaldırır.

Cilde iyi gelir

Limon kabuğundaki sitrik asit ve C vitamini, kan damarlarını saflaştır, cilt hücrelerindeki yabancı maddelerin uzaklaşmasını sağlar ve sağılıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

LİMON KABUĞUNUN ZARARLARI

Mide yanması yapabilir

Limon ve limon kabuğu, asit oranı yüksek besinlerdir, özellikle midesi hassas olan kişilerde mide ağrısı ve yanması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Zirai ilaç kalıntıları

Her ne kadar limon kabuğu sağlık için çok faydalı olsa da, çok fazla ilaçlanmış limon ağacının kabukları fayda yerine zarar getirebilir. Bu nedenle organik limon tercih edilirse iyi olur.

LİMON KABUĞU NASIL TÜKETİLİR?

Çayınıza limon kabuğu atıp, limonlu çay içebilirsiniz. Rendelediğiniz limon kabuklarını salatalarınıza, keklerinize, kurabiyelere katıp o şekilde tüketebilirsiniz.0 Yorum

Yorum Yaz