Merkel: İran'ın nükleer silahlanmasını engellemeliyiz

G20 Liderler Zirvesi’nde konuşan Almanya Başbakanı Merkel, İran'ın nükleer silahlanmasıyla ilgili "İran’ın nükleer olarak silahlanmasını önlemek için neler yapılabileceğini konuşmanın zamanı geldi" dedi.

Merkel: İran'ın nükleer silahlanmasını engellemeliyiz
31 Eki 2021 10:44:48

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde konuştu. Merkel, önümüzdeki dönemde yoksul ülkelere 175 milyon doz aşı bağışlayacaklarını belirterek, dünya nüfusunun yüzde 40’ının yıl sonuna kadar ve yüzde 70’inin gelecek yılın ortasına kadar aşılanmasını hedeflediklerini belirtti.

'DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ YENİ ŞARTLARA GÖRE KENDİNİ YENİLEMELİ'

Dünya Ticaret Örgütü’nün yenilenmeye ihtiyaç duyduğunu ve salgın sonrası ekonomin toparlanacağını ifade eden Merkel, "Dünya ekonomisi etkileşim halinde. Bunu enerji fiyatlarıyla ilgili sorularda ve bazen kesintiye uğrayan tedarik zincirlerinde de görüyoruz. G20 ülkelerinin, küresel çapta faaliyet gösteren büyük şirketlere 2023 yılından itibaren küresel asgari vergi getirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Dünya Ticaret Örgütü değişen şartlara göre kendini yenilemeli" diye konuştu.


'İRAN'IN NÜKLEER SİLAHLANMASINI ÖNLEMEK İÇİN KONUŞMALIYIZ'

İran ile nükleer anlaşmaya ilişkin müzakerelerin önemini de vurgulayan Merkel, "İran’ın müzakere masasına dönmesine güveniyoruz ancak zaman geçiyor ve İran’da uranyum zenginleştirmesi devam ediyor. Bu bizi çok endişelendiriyor. İran’ın nükleer olarak silahlanmasını önlemek için neler yapılabileceğini konuşmanın zamanı geldi" diyerek, tarafların bir an önce masaya oturması gerektiğini söyledi.

Etiketler:   iran nükleer


0 Yorum

Yorum Yaz