Pentagon'dan Türkiye'ye S-400 uyarısı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından hazırlanan raporda Türkiye'nin S-400 hamlesinin sadece F-35 alımını değil farklı silahların alımını da etkileyeceği öne sürüldü:

Pentagon'dan Türkiye'ye S-400 uyarısı
29 Kas 2018 08:41:12

ABD merkezli Bloomberg'in ulaştığı raporda, ABD arasındaki ikili ilişkilerdeki gerginliklere rağmen Türkiye'nin Washington'a karşı ‘birçok konuda yapıcı bir askeri partner' olduğu belirtilerek, ülkede ‘2 binden fazla ABD askeri ve onlarca hava ve radar sistemlerinin bulunduğu' kaydedildi.

Buna göre Pentagon'un Kongre'ye sunduğu ‘gizli' ibareli raporda Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasının yalnızca F-35 teslimatını değil, diğer ABD'li şirketler tarafından üretilen CH-47F Chinook helikopteri, F-16 uçakları ve UH-60 Black Hawk helikopterlerinin alımını da etkileyebileceği belirtildi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada S-400 alımına ilişkin “Anlaşma yapıldı. Bunu iptal edemem. Fakat daha fazlasına ihtiyacımız var. Bunları da müttefiklerimizden satın almayı tercih ederim” ifadelerini kullanmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz