Rus İşgalinin İkinci Gününde Kiev Savunması

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalin ikinci gününde çatışmalar başkent Kiev’e sıçradı. Rus ordusunun karadan ve havadan kuşattığı başkent Kiev’de olağanüstü duruma geçildi. Tüm halka silahlanma ve başkenti savunma çağrısı yapıldı.

Rus İşgalinin İkinci Gününde Kiev Savunması
25 Şub 2022 18:11:09

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalin ikinci günü de hareketli saatlere sahne oldu. Ülkenin birçok bölgesinden saldırıya geçen Rus ordusu Kiev’in yakınında bulunan kentleri ele geçirdi. Kiev şehir merkezine doğru ilerleyişini sürdüren Ruslar, Ukrayna ordusu ve halkın savunması ile karşılaştı.

Zelenskiy: Eğer Bize Yardım Etmezseniz Savaş Yarın Sizin Kapınızı Çalacak

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy Avrupa liderleri ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası açıklamalarda bulunarak halka seslendi.

“Bugün 27 Avrupalı lidere Ukrayna'nın NATO'ya katılıp katılmayacağını sordum, direkt sordum. Herkes korkuyor. Cevap vermiyorlar” diyen Zelenskiy, “Ama biz hiçbir şeyden korkmuyoruz. Rusya'dan korkmuyoruz, konuşmaktan korkmuyoruz” dedi.

“Yalnız Bırakıldık”

Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını söyleyerek, “Yalnız bırakıldık. Kimse bizim için savaşmak istemiyor. NATO bizi almak istemiyor, güvenlik garantisi vermekten korkuyorlar.” dedi. 

137 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Zelenskiy, “kahramanlarımız hayatını kaybetti. 316 yurttaşımız da yaralandı. Düşman sabotaj güçleri Kiev'e girdi.” dedi.

Ruslar Savaşa Karşı Ayaklandı Protestocular Tutuklandı

Rusya'nın St. Petersburg şehrinde savaş karşıtı gösteriler gerçekleştirilmeye başlandı.

Meydanlarda toplanan Ruslar, Ukrayna işgaline karşı #Putin'i eleştiren sloganlar atarak gösteri düzenledi.

Rusya’da, Ukrayna’nın işgaline karşı düzenlenen gösterilerde 1.700’den fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

Kiev’de Seferberlik

Ukrayna medyası, Kiev tren istasyonuna gelen çok sayıda kadın ve çocuğun, Lviv'e giden trene binmeye çalıştığını bildirdi. Halkın bir kısmı ise Ukrayna ordusu tarafından silahlandırılarak Rusya saldırısına karşı seferberliğe katıldı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, vatandaşlarına Rus birliklerine karşı direniş göstermesi çağrısında bulunurken, molotof kokteyli yapıp direnişe destek vermelerini istedi.

Sivillerin kendilerini molotof yaparak korumasını isteyen Bakanlık, resmi twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda, "Vatandaşlarımızı Rus birliklerinin hareketleri konusunda bizlere bilgi vermeye, evlerinde molotof kokteyli yaparak direnişe destek verme ve düşmanı etkisiz hale getirmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan bildimlerin ardından molotof kokteylinin nasıl yapıldığı ve nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler, görsel olarak hem internet üzerinden hem de televizyonlardan yayımlanmaya başlandı.

Esad ve Çin Putin'e Destek Verdi

Suriye cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Beşar Esad, “Putin'e ve Moskova'nın Ukrayna'daki eylemlerine desteğini ifade etti” açıklaması yapıldı.

Çin devlet televizyonu CCTV, ülkenin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Rus mevkidaşı Vladimir Putin'e Pekin'in Ukrayna krizini diyalog yoluyla çözme çabalarında Moskova'yı desteklediğini söylediğini bildirdi.

Moskova: Ukrayna Müzakereler Başlamadan Önce Silah Bırakmalı

Rusya Dışişleri Bakanı, Moskova'nın ancak Ukrayna ordusu silahlarını bıraktıktan sonra Kiev ile görüşmeye hazır olacağını söyledi. Sergey Lavrov, Rusya'nın Ukrayna halkının bağımsız olmasını ve kaderini özgürce belirleme olanağına sahip olmasını istediğini de iddia etti, ancak Kremlin'in Rusya'nın komşusunu “Neo-Nazilerin” yönetmesini istemediği konusunda uyardı.

AB, Rusya'yı Yeni Yaptırımlarla Tehdit Ediyor

Avrupa Birliği'nin yürütme kolu, liderlerinin Ukrayna'nın işgaline yanıt olarak sağlam bir önlem paketi üzerinde anlaşmalarından bir gün sonra bloğun Rusya'ya daha fazla yaptırım uygulayabileceği konusunda Moskova'yı uyardı.

Zelenskiy’den Orduya: Tek Umudumuz Sizsiniz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, "Askerlerimize şunu söylemek istiyorum - yerinizi koruyun, sahip olduğumuz her şey ve tek umudumuz sizsiniz" dedi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko, başkentin bir "savunma aşamasına" girdiğini ve Rus birliklerinin şehrin kontrolünü yakın zamanda ele geçirmeye çalışmasının beklendiğini söyledi. “Şehir savunma aşamasına geçti. Bazı mahallelerde silah sesleri ve patlamalar duyuluyor, sabotajcılar şimdiden Kiev'e girdi.”

Klitschko, basın toplantısında, “düşman başkentimizi dizlerinin üzerine çökertip bizi yok etmek istiyor” dedi.

Kremlin Sözcüsü, Rusya'nın Ukrayna İle Görüşmeye Hazır Olduğunu Söyledi

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya'nın Ukrayna ile görüşmek üzere Belarus'un başkenti Minsk'e bir heyet göndermeye hazır olduğunu söyledi. Peskov, Rus haber ajanslarına, yetkililerden oluşan birliğin ülkenin dışişleri ve savunma bakanlıklarından temsilcileri içerebileceğini söyledi. Peskov, silahsızlanmanın bunun önemli bir parçası olması gerektiğini söyledi.0 Yorum

Yorum Yaz