Siyonist İsrail'den Suudi Arabistan açıklaması

Siyonist İsrail Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Gadi Eisenkot, İsrail'in Suudi Arabistan ile İran konusunda istihbarat paylaşımı yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Siyonist İsrail'den Suudi Arabistan açıklaması
17 Kas 2017 11:19:26

Siyonist İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Gadi Eisenkot, Suudi Arabistan gazetesi Elaph’a röportaj verdi. Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Korgeneral Eisenkot, “İran’ın bölgeye yönelik en büyük tehdit” olduğunu savunarak, “Suudi Arabistan’la İran’a ilişkin istihbarat paylaşımına hazırız” mesajını verdi. Eisenkot, gazeteye verdiği röportajda, Suudi Arabistan ile İsrail’in tarihlerinde hiçbir zaman birbirleriyle savaşmadığına da vurgu yaparak, "iki ülke İran’ın bölgeye yönelik niyetleri hakkında hemfikir” değerlendirmesini yaptı.

ILIMLI ÜLKELERLE ARAMIZ İYİ

İşgalci İsrail’in güvenliğinin bölgede hiç olmadığı kadar iyi olduğunu belirten Eisenkot, “bölgedeki ılımlı ülkelerle iyi ilişkilere sahibiz” açıklaması yaptı. İsrailli general röportajda, İran’ın Lübnan’dan Kızıldeniz ve Körfez bölgesine kadar bir Şii hilali oluşturarak, Ortadoğu’yu kontrol amacını güttüğünü de iddia etti. Diplomatik ilişkileri bulunmayan iki ülke tarihinde ilk kez bir İsrail Genelkurmay Başkanı’nın Suudi medyasına röportaj vermesi, Riyad-Tel-Aviv arasındaki yakınlaşmaya yönelik bugüne kadar ortaya çıkan en önemli somut adım oldu.0 Yorum

Yorum Yaz