Suriyeli bebek annesinin sırtında soğuktan donarak öldü

Akdeniz'de Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin ölümünün ardından çok sayıda çocuk ailesiyle birlikte göç yollarında hayatını kaybetti. Bunların en son örneği Iğdır'da yaşandı.

Suriyeli bebek annesinin sırtında soğuktan donarak öldü
27 Kas 2017 16:16:12

İran üzerinden Kaçak olarak Türkiye’ye giren Afganistan ve Gana uyruklu bir gruptan geriye Karasu Nehrinde donan 3 yaşındaki bir bebeğin cesedi kaldı.

Göçmen kaçakçıları İran üzerinden Ağrı Dağı eteklerinden kaçak mültecileri geçirerek Aralık ilçesine getirdi. Kaçakçılar, Karasu Nehrini geçirerek getirdikleri mültecileri, minibüsle boş bir alana bıraktı. Bir ihbar üzerine olay yerine giden polis ekipleri, annesinin sırtında 3 yaşındaki donmuş bebek cesediyle karşılaştı.

Çevrede yapılan aramada üstleri ıslak bir şekilde ölmek üzere olan birkaç mülteci de bulunarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Annesinin sırtında cesedi bulunan Gana uyruklu Muhammed isimli bebek otopsi için Erzurum’a gönderildi. Donarak öldüğü tespit edilen Muhammed bebek, yasal işlemlerin yapılmasının ardından Erzurum’da kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

İnsan kaçakçılarının Jandarma ve polis kontrolünü fark ederek mültecileri yolda bırakıp kaçtıkları tahmin ediliyor. Güvenlik güçleri, insan kaçakçılığı yapanların yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan hayatını kaybeden Muhammed bebeğin annesi 25 yaşındaki Fatma'nın ifadesine ulaşıldı. İfadede şu bilgiler yer aldı:

"İran'da insan kaçakçılığı yapan çete pasaportumuza el koydu. Elbiselerimi, telefonumu aldılar. 15- 20 kişilik mülteci bir grupla Türkiye'ye getirip attılar. Karasu Nehrini çocuğum sırtımda geçtik. Çok soğuktu. Kıyıya geldiğimde Muhammed ıslanmış, soğuktan donmuştu. Yola kendimi attım. Yoldan gelip geçen araçlardan yardım istedim. Polisler buldu beni. Bebeğimin donarak öldüğünü söylediler. Sonra Erzurum'a gönderildik"

Erzurum'da hastanede tedavi gördükten sonra Yenişehir Polis Merkezinde ifadesi alınan kadının, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiği öğrenildi.0 Yorum

Yorum Yaz