Trump destekçileri, Kongre'yi bastı

ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki mitingi sonrasında destekçileri barikatları aşarak Kongre'ye girdi. Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Trump destekçileri, Kongre'yi bastı
06 Oca 2021 22:54:31

ABD Kongresi yeni başkanı resmi olarak onaylamak için toplanırken, Trump destekçileri başkent Washington DC'de “Çalmayı Durdur” mitinginde bir araya geldi. Binlerce Trump destekçisinin katıldığı mitingin ardından göstericiler Kongre binasına yürüdü. 

Kongre binası önündeki ilk polis bariyerlerini aşmayı başaran göstericiler, “ABD Trump'ı istiyoruz”, “Biz kazandık”, “Özgürlük” ve “Çalmayı bırakın” sloganları atarak, kongre binasına girmeye çalıştı. 

Bazı göstericiler polis tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen göstericiler ikinci polis barikatını da aşmayı başardı. Polis ekipleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve cop kullandı. 

ABD basınında yer alan haberlere göre, Kongre binası çevresinde çıkan olayların ardından binanın kilit altına alındığı belirtildi. Protestocuların kongre binası kapılarına vurdukları bildirildi. CNN’de yer alan habere göre, kongre binasında yer alan Meclis katı boşaltıldı. 

OYLAMAYA ARA VERİLDİ 

Protestocuların kongre binası çevresindeki bariyerleri aşması ve bölgede tansiyonun yükselmesi nedeni ile seçilmiş Başkan Joe Biden'ın tescil oylamasına ara verildi. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ 

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, olaylar nedeniyle sokağa çıkma yasağı kararı alındığını ve yasağın Perşembe sabahı 06.00’ya kadar süreceğini açıkladı. 

MİKE PENCE BİNADAN ÇIKARILDI 

“Senato Başkanı” sıfatıyla söz konusu oturumu yöneten ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence güvenlik nedeniyle binadan çıkarıldı. 

Trump’ın çağrıları sonrası kongre binasına yürüyen protestocularla ilgili açıklama yapan Cumhuriyetçi Adam Kinzinger, olayları “darbe girişimi” olarak nitelendirdi.

SİLAHLAR ÇEKİLDİ BİR KİŞİ VURULDU

Protestocuların kongre binasına girmesin ardından polis kapıların açılmaması için barikat kurdu ve silahlarını çekti.

Meclis içerisinde yer alan polis, protestoculara karşı Meclis içerisinde yer alan senato ve kongre üyelerine koltukların altında yer alan gaz maskelerini takmalarını söyledi.

Gösteriler esnasında bir kadının vurulduğu ve sağlık durumunun ciddi olduğu ifade edilirken, yaşanan çatışmalarda birkaç polis memurunun yaralandığı bildirildi. 

TRUMP'TAN ÇAĞRI

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı çağrıda, "Lütfen Kongre polisi ve kolluk güçlerimize destek çıkın. Onlar gerçekten ülkemizin safındalar. Barışçıl kalın" dedi.

İkinci bir açıklama yapan Trump, "ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır. Unutmayın, biz kanun ve düzen partisiyiz" ifadelerini kullandı. 

PENCE: ŞİDDET HEMEN DURMALI

ABD Kongre Binası’nda gerçekleşen şiddet ve yıkım durmalı ve şimdi durmalıdır. İlgili herkes emniyet güçlerine saygı duymalı ve derhal binayı terk etmelidir 

KINZINGER:  BU BİR DARBE GİRİŞİMİDİR  

Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi mensubu Adam Kinzinger, "Bu bir darbe girişimidir" paylaşımında bulundu. 

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA: ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

ABD Başkanlık seçimlerinin ardından yaşanan ve bugün Kongre binasının göstericiler tarafından basılması teşebbüsüne kadar varan iç gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz.

ABD’deki tüm tarafları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz. ABD’nin bu iç siyasi krizi olgunluk içinde aşacağına inanıyoruz. ABD’deki vatandaşlarımızın kalabalık mekanlar ve gösteri yapılan yerlerden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz.

PATLAYICI ETKİSİZ HALE GETİLDİ

New York Times: Kongre binasında bir patlayıcı etkisiz hale getirildi.  

TRUMP'IN İDDİALARI SÜRECİ KARMAŞIK HALE GETİRDİ

ABD’de normal şartlar altında her dört yılda bir yapılan başkanlık seçimlerinin sonuçları oy verme işleminin bitmesinden kısa bir süre içerisinde netleşiyordu. 

Kasım ayında yapılan seçim ile 20 Ocak’taki yemin töreni arasındaki yaklaşık 2,5 aylık dönemde sonuçların kesinleşmesiyle ilgili süreçler ise bürokratik formaliteler olarak görüldüğünden genellikle geri planda kalırdı. 

Ancak bu kez, Donald Trump’ın mağlubiyeti kabul etmemesi, oyların çalındığına dair iddialar ortaya atmayı sürdürmesi nedeniyle işler oldukça farklı ilerliyor. 

4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

AP'nin aktardığına göre Trump destekçilerinin Kapitol binasını basmasıyla çıkan çatışmalarda toplam dört kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 

Washington DC Polis Şefi Robert Contee, öldürülen dört kişinin arasında Kapitol binası yakınında bir polisin eylemciyi vurmak isterken vurduğu bir kadının da olduğunu aktardı. 

GÖREVDEN ALMA ÇAĞRISI

ABD Temsilciler Meclisi'nin Yargı Komitesi'ndeki Demokratlar, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Anayasa'nın 25. maddesini yürürlüğe sokarak Trump'ı görevden alması çağrısı yaptı. Pence'e yapılan çağrıda "Bugün Başkan'ın şiddet ve kaos vurgularının meyve verdiğini gördük. ABD Anayasası'nın 25. maddesinin 4. bölümü, Başkan Yardımcısı ve görevdeki bakanların bir başkanın 'görevini yerine getiremeyecek durumda olduğuna' karar verme yetkisini içeriyor. Bu öğleden sonra yaptığı açıklamada ise Başkan Trump akli dengesinin yerinde olmadığını ve 2020 seçim sonuçlarını kabul edemeyecek durumda olduğunu gösterdi. " ifadeleri yer aldı. 

Anayasanın 25. Maddesi, Başkan'ın yerine Başkan Yardımcısı'nın görev yapmasını sağlıyor. 

15 GÜN ACİL DURUM

Washington Belediye Başkanı Muriel Bowser, protestoların ardından şehirde 15 günlüğüne acil durum ilan edileceğini duyurdu. Bu karara göre acil durum, Biden'ın yemin töreninin gerçekleşeceği 20 Ocak'ın ertesi gününe kadar devam edecek.

İSTİFA

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Matt Pottinger istifa etti. 

SEÇİM SONUCUNA YAPILAN İTİRAZ REDDEDİLDİ

Senato, Pennsylvania eyaletinde seçim sonucuna Cumhuriyetçi senatörler tarafından yapılan itirazı reddetti. İtiraz 7'ye karşı 92 oyla reddedildi.

Senato Çoğunluk Lideri McConnell, "Seçim sonuçlarına yapılan itirazlar konusunda bugün daha fazla oylama yapılmasını beklemiyorum" ifadelerini kullandı. 

Kongre'de yorucu bir gün olduğu için oylamanın 8 Ocak'ta devam edebileceği konuşuldu.

DÜNYADAN TEPKİLER

Etiketler:   Trump Trump


0 Yorum

Yorum Yaz