"25 günlük anne cezaevine konuldu"

25 günlük annenin cezaevine konduğunu belirten Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, bunun anayasa çiğnenmek suretiyle yapıldığını söyledi.

"25 günlük anne cezaevine konuldu"
16 Kas 2018 09:56:05

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, mecliste, cezaevlerinde bulunan hamile ve yeni doğum yapmış kadınlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Cezaevlerinde 35'i hamile, 37'sinin de 6 aya kadar emziren toplamda 72 annenin bulunduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, bunun anayasanın 5275 sayılı kanunun 16/4 maddesine aykırı olduğunu dile getirerek, yasaların çiğnendiğini vurguladı.

"Bu siyasi bir olay değil"

İki gün önce 25 günlük annenin Sakarya Ferizli Cezaevine konulduğunun bilgisini paylaşan Gergerlioğlu, "Elinizi vicdanınıza koyun. Yeni doğum yapmış kadın tutuklandı. Bu kişi ne yaptı da tutuklandı. Bunun tutuklanması bir kere yasalara aykırı. Artı bu kadını illa yargılayacaksanız başka yöntemlerle, tutuksuz da yargılayabilirsiniz. Bakın bu siyasi bir olay değil. Bu kadın sizin eşiniz veya bacınız da olabilir. Şu anda 72 tane anne ve bebeğe AK Parti Hükûmeti zulmediyor." dedi.

5275 sayılı kanunun 16/4 maddesi

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un 16/4 maddesinin hapis cezasının infazının hastalık nedeni ile ertelenmesine dair hükmü şöyle:

"Hapis cezasının infazı, gebe olan veya do­ğurduğu tarihten itibaren altı ay geçmemiş bulunan kadınlar hakkında geri bırakılır. Çocuk ölmüş veya anasından başka birine verilmiş olursa, doğumdan itibaren iki ay ge­çince ceza infaz olunur."

 0 Yorum

Yorum Yaz