Abdülkadir Selvi izah etti: Erdoğan neden 'Hamdolsun' dedi?

Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden'la görüşmesinde Ermeni Soykırımı'nın tanınmasının gündeme gelmediğini söylerken niçin 'Hamdolsun' dediğini yazdı.

Abdülkadir Selvi izah etti: Erdoğan neden 'Hamdolsun' dedi?
16 Haz 2021 10:49:10

Abdülkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden'la görüşmesinde Ermeni Soykırımı'nın gündeme gelip gelmediği sorusuna "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi" yanıtını vermesini yazdı. Selvi, 'Erdoğan’ın, görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak' adına bu ifadeyi kullandığını savundu. Selvi bir yandan da, Erdoğan'ın görüşmede 'Biden’ın 24 Nisan’daki talihsiz açıklamasını gündeme getirdiğini' yazdı.

'NEYİN YANITI OLDUĞUNU ARAŞTIRDIM'

Yazısında görüşmeyi değerlendiren Selvi, "Bir de “hamdolsun” meselesi var" diyerek "Biden, 24 Nisan’daki açıklaması ile bizi üzmüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede Biden’a bu konudaki tepkimizi ileteceğini söylemişti. O nedenle bu yanıt şaşırtıcı oldu" ifadelerini kullandı. 

Selvi'nin yazısının devamı şöyle:

"O andan itibaren, görüşmede sözde soykırım iddialarının gündeme gelip gelmediğini ve “Hamdolsun!” ifadesinin neyin yanıtı olduğunu araştırdım.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel’e hareket ederken düzenlediği basın toplantısında, “Temenni ederim ki bu görüşmelerimizi aynı hassasiyet içerisinde yaparak 24 Nisan’ı unutturacak adımları da atmış oluruz” demişti.

Biden’la görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’a, “‘24 Nisan’ı unutturacak bir görüşme olmasını umuyorum’ demiştiniz. Bu konu gündeme geldi mi?” diye soruldu.

Erdoğan bu soruya, “Hamdolsun” diye başlayan bir cümle ile karşılık verdi. “Hamdolsun hiç gündeme gelmedi” dedi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın, görüşmenin Biden’ın 24 Nisan’daki açıklamasını unutturacak kadar olumlu bir atmosferde gerçekleştiğini anlatmak için, “Hamdolsun” dediğini ifade ediyor. Yoksa hamdolsun 1915 olaylarını hiç gündeme getirmedi, anlamında değil."

'ERDOĞAN KONUYU GÜNDEME GETİRDİ' 

Öte yandan Selvi, Erdoğan'ın konuyu aslında görüşmede gündeme getirdiğini de savundu:

"Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’la görüşmede 24 Nisan’daki açıklamasını gündeme getirdi mi? Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın 24 Nisan’daki talihsiz açıklamasını gündeme getirmiş. Erdoğan, 1915 olayları hakkındaki açıklamanın Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattığını iletmiş. Tarihin siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çizmiş. Türkiye-ABD ilişkilerinde tahribat yaratacak adımlardan kaçınılması gerektiği mesajını vermiş.

Ama iki lider 24 Nisan’daki açıklamanın gölgesinde kalmadan hatta onu aşmayı başararak iki ülke ilişkilerini verimli bir noktaya taşımayı başarmışlar. Erdoğan onun için “Hamdolsun” demiş."

ERKAM YILDIRIM 'KULİS'İ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Abdülkadir Selvi son olarak, Sedat Peker'in eski başbakanlardan Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım'ı uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlamasının ve 'yeni uyuşturucu güzergâhı kurmak için' Venezuela'ya gittiğini iddia etmesinin ardından kaleme aldığı 'kulis' bilgileriyle gündeme gelmişti. Abdülkadir Selvi, Venezüella'ya yardım malzemesi götürdüğü iddia edilen Erkam Yıldırım'ın yardımının neden gümrük kayıtlarında gözükmediğiyle ilgili soruları köşesinde şöyle yanıtlamıştı: "Erkam Yıldırım’ın yardım maksadıyla götürdüğü test kiti ve maskenin yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrük kayıtlarında yer almadığı ifade edildi." Selvi'nin bu yazısı sosyal medyada tepki çekmişti.0 Yorum

Yorum Yaz