• Anasayfa
  • ORTADOĞU Haberleri
  • BAE, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planı çerçevesinde Filistinlilerin evlerini satın alıyor!

BAE, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planı çerçevesinde Filistinlilerin evlerini satın alıyor!

Siyonist İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planı çerçevesinde iş yapan bazı Arap şahıs ve kurumlar üzerinden Filistinlilerin evleri satın alınmaya devam ediliyor.

BAE, İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planı çerçevesinde Filistinlilerin evlerini satın alıyor!
21 Kas 2018 11:07:33

Siyonist İsrail’in Kudüs’ü Yahudileştirme planı çerçevesinde iş yapan bazı Arap şahıs ve kurumlar üzerinden Filistinlilerin evleri satın alınmaya devam ediliyor. El Cezire tarafından yayınlanan belgeselde, Kudüs’te evlerini bir takım Araplara satmış kişilerin anlatımlarına yer verildi.

Belgeselde Kudüslüler, Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed’in danışmanı olan Muhammed Dahlan’a yakın Fadi Selamin’in bazı evlere talip olduğunu ifade etti.

Belgeselde, Siyonistler tarafından Kudüs’teki bazı evlerle ilgili yıkım kararı çıkarılmasının ardından söz konusu evlere el konulduğu kaydedilirken, bazı evlerin de Birleşik Arap Emirlikleri desteğiyle Muhammed Dahlan’a yakın isim ve şirketler tarafından satın alındığını ve bir süre sonra Yahudi yerleşimcilere satıldığı belirtildi.

Kısa bir süre önce 1948 Filistin İslami Hareketi'nin Başkan Yardımcısı Kemal Hatib tarafından yapılan açıklamada, Dahlan'ın emrindeki BAE'li bir işadamının Kudüs'ün Eski Şehir mevkiinde Mescid-i Aksâ'ya bitişik evlerden birini satın almak istediği belirtilmişti.

Söz konusu iş adamının evin sahipleriyle uzun görüşme yaptığını söyleyen Hatip, ev için ilk etapta 5 milyon dolar önerdiğini, sahibi satışa yanaşmayınca, fiyatı 20 milyon dolara kadar çıkardığını, ev sahibinin evini satmak istemediğini söylemesi üzerine ayrılmak zorunda kaldığını söylemişti.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Kudüs'le ilgili girişimlerinin hâlâ devam etmekte olduğunu hatırlatan Hatib, konunun muhataplarından bizzat bilgi edinerek olayları anlattığını söylemişti.

Kemal Hatîb, söz konusu iş adamının, Fetih'ten ihraç edildikten sonra BAE'ye yerleşen ve Muhammed bin Zayed'in baş danışmanlığına atanan Muhammed Dahlan olduğunu söylemişti.

Dahlan'ın Gazze'ye daha yakın olmak adına geçtiğimiz dönemde Mısır'ın başkenti Kahire'ye taşındığı bilgisi medyada yer almıştı.

Hatib, "Aksa'yı elimizden almaya çalışıyorlar. Tüm Kudüslüler evlerini satmayarak kumpasa direnmeli. Kudüslü emlakçılar, kentteki arazilerin Arap aracılarla İsrailliler tarafından satın alınarak bölgenin Yahudileştirildiğine dikkat çekiyor. Filistinliler evlerini satmamalı.

Kudüs’te bulunan Silvan Mahallesinde Yahudilere satılan evlerin parası Birleşik Arap Emirlikleri’nden geliyor. Silvan mahallesinde 22 apartman dairesi satın alınarak Yahudi İlaad Derneği’ne bağışlandı. Bu paralar Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Filistin’deki bankalara geliyor. Filistin Maliye Bakanlığı bu para akışını niçin kontrol etmiyor” ifadelerini kullanmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz