Çin'in, Müslüman uygur soykırımı devam ediyor!

Çin'in, nüfusu kontrol altında tutmak için azınlıklara uyguladığı doğum kontrol programını genişlettiği ortaya çıktı.

Çin'in, Müslüman uygur soykırımı devam ediyor!
29 Haz 2020 23:54:14

Çin hükümetinin, Müslüman nüfusunu kontrol altına almak adına Uygur Türkleri ve diğer azınlıklara uyguladığı doğum kontrol programını genişlettiği ortaya çıktı.

AP haber ajansının hükümet istatistiklerine dayanarak yaptığı araştırmaya göre uygulama artık çok daha yaygın ve sistematik.

Araştırmayı değerlendiren bazı uzmanların yorumu ise şöyle; Doğu Türkistan'ın uzak batı bölgesinde son dört yıldır süren uygulamanın adı "demografik soykırım".

Devlet hali hazırda uzun süredir azınlık kadınlarını düzenli olarak hamilelik kontrollerine tabi tutuyor ve yüz binlerce kadını rahim içi doğum kontrolü uygulamaya ya da kürtaja zorluyor.

Doğum kontrolü ayrıca kitlesel gözaltı gibi bazı konularda bir tehdit olarak kullanılıyor. Yine çok fazla çocuğa sahip olmak da insanların gözaltı kamplarına gönderilmesinin ana nedenlerinden biri.

AP, ‘eğer 3’ten fazla çocuğunuz varsa ve yüklü miktarda para cezası ödeyemiyorsanız, çocuklarınız sizden uzaklaştırılıyor’ diyor.

Hatta yüzlerce Uygur’a göre çok daha kırsal bölgelerde sadece 3 çocuğunuz varsa bile cezalandırılıyorsunuz. Polisin bir korkutma yöntemi olarak, evlere baskın düzenlemesi ve ‘sözde’ evde saklanan fazla çocukları araması da azınlıklara uygulanan politikanın bir parçası.

ÇİRKİN DÜZENLEME

Çin doğumlu bir Kazak olan Gulnar Omirzakh’a üçüncü çocuğunu doğurduktan sonra hükümet tarafından Spiral veya Rahim İçi Araç (RİA) takması emredilmiş, iki yıl sonra 2018'de de askeri kamuflaj giymiş dört yetkili evin kapısını çalarak, gözaltında tutulan bir sebze tüccarının karısı olan Omirzakh'a, ikiden fazla çocuğu olduğu için 2.685 dolar para cezası ödemek için üç gün vermiş.

Yetkililer, eğer bu cezayı ödemezse kocasının ve bir milyon diğer etnik azınlığın olduğu toplama kamplarına gönderilme tehdidinde de bulunmuş.0 Yorum

Yorum Yaz