Hocalı Katliamı'nın kurbanları 30. yıl dönümünde Bakü'de anıldı

Azerbaycan'daki Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybeden 613 kişi için düzenlenen anma törenine katılan Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, "Türkiye bu davada yine Azerbaycan’ın yanındadır" dedi.

Hocalı Katliamı'nın kurbanları 30. yıl dönümünde Bakü'de anıldı
26 Şub 2022 15:46:54

Azerbaycan'ın başkenti Bakü’de Hocalı Katliamı’nın 30. yıldönümünde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bakanlar, milletvekilleri ile birlikte çok sayıda bürokrat Hocalı Anıtı'nı ziyaret etti. Gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Aliyev, tören alanına gelerek anıta çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu. Daha sonra Azerbaycan Başbakanı Ali Asadov, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Sahibe Gafarova, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mehriban Aliyeva anıta gül bırakırken hükümet, askeri yöneticiler de törende hazır bulundu.

Gruplar halinde tören alanına alınan Azerbaycanlılar, Ermenilerin katlettiği 613 kişini anmak ve saygı duruşunda bulunmak için Hocalı Anıtı’na akın etti. Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı da büyükelçilik çalışanları ile birlikte Hocalı Abidesi’ni ziyaret etti. 

“Acılarımız hala taze”
Hocalı Katliamı’ndan 30 yıl geçmesine rağmen halen açılarının taze kaldığını belirten Mehriban Ebilova,“Burada bizim için sadece rakamlar değişti. Kardeşimi kaybetme acısıyla 30 yıldır yaşıyoruz. Bu acıları cümlelere sığdırıp söylemek çok zor. Bugün şehitlerimizin önünde baş eğiyorum. Şehit annelerinin, ablalarının karşısında bağ eğiyorum. O evlatlar gururları ve namuslarıyla göz kırpmadan canlarını vatan için verdi. Çünkü biz Türk halkıyız, Azerbaycan halkıyız. Kanımızda akan kan, namusumuz, vicdanımız ve onurumuzdur” dedi.

Bu yıllara kadar Karabağ dediğinde canlarının çok acıttığını belirten Ebilova,“Ancak artık Karabağ bizimdir. O topraklara ayak bastık. Kardeşlerimizin, evlatlarımızın, atalarımızın ruhlar şad oldu. Çünkü artık Karabağ kurtarıldı. Allah bütün şehitlerimize rahmet etsin. Bütün şehit yakınlarının karşısında baş eğiyorum” diye konuştu.

Hocalı Katliamı ne zaman oldu?

Rusya’nın desteğini alan Ermeni güçleri 26 Şubat 1992 tarihinde, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ Bölgesi’ndeki Hocalı kasabasında Azerbaycanlı sivilleri toplu şekilde katletmişti. Hocalı’da 106’sı kadın ve 63’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü katledilirken, 150 kişi kaybolmuş, 487 kişi de ağır yaralanmıştı. Naaşlar üzerinde yapılan incelemelerde ise insanların yakıldığı, gözlerinin oyulduğu ve başlarının kesildiği ortaya çıkmıştı.

Etiketler:   hocalı katliamı


0 Yorum

Yorum Yaz