• Anasayfa
  • GÜNDEM Haberleri
  • İslamoğlu'ndan ilginç çıkış: 'Bir dönemimi İslamcı olarak geçirmekten çok pişmanım'

İslamoğlu'ndan ilginç çıkış: 'Bir dönemimi İslamcı olarak geçirmekten çok pişmanım'

Siyasette İslami hareketin geldiği noktayı değerlendiren İslamoğlu: Bir dostla dertleştik. O da dokunsan ağlayacak gibiydi ben de öyleydim. Kulağına eğilip ''Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz'' dedim.

İslamoğlu'ndan ilginç çıkış: 'Bir dönemimi İslamcı olarak geçirmekten çok pişmanım'
07 Şub 2022 16:37:23

Yazar Mustafa İslamoğlu, Karar TV'de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtladı. Türkiye siyasetinde İslami hareketlerin yükselişi, iktidarda oluşu ve geldiği noktayı değerlendiren İslamoğlu, "tövbe etmeye çalışıyorum" dedi.

''En çok pişman olduğum şey bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek, 84 milyonun sırtını sıvazlasak hüngür hüngür ağlarız. Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz'' ifadelerini kullanan İslamoğlu, Türkiye'de İslami hareketin yükselişine, iktidar oluşuna ve geldiği noktaya dair açıklamalar yaptı.

'İÇİMİZDEKİ CANAVARI GÖRDÜK'

İslamoğlu, ''Ben çok faydalı olduğunu düşünüyorum ne olmamamız ve ne yapmamamız gerektiği öğrendik, içimizdeki canavarı gördük. Çok yararlı oldu, manzarayı gördük, içimizde saklı olan dışımıza çıktı. Şu geldiğim noktaya nasıl gelirdim yoksa, kendime inandırdığım bir yalandı bu. Yalanı görmüş olmamız bile kazanımdır. Bunun maliyeti çok ağır ve daha da ağırlaşacak çünkü dibi görmedik daha. Akli fren sistemleri iflas etmiştir. Bu trenin imdat freni yok maalesef üzülüyorum ama yok'' ifadelerini kullandı.

'DEİZMİN YAYGINLAŞMASI NORMAL'

Gençler arasında deizmin yaygınlaşmasını normal ve olumlu bir gelişme olarak gördüğünü belirten İslamoğlu, ''Zira ondan evvel inanıyormuş gibi yapma olayı felaketti. Hiçbir şeye inancı yok aslında ne kitabı, ne dini, ne imanı ama Allah'ı da, dini de, imanı da her şeye çaya çorbaya sıkan bir tip düşünün, bu kime yarar? Dolayısıyla bu bir kazanım, sorgulayan bir akıl en büyük kazanımdır. Gerçek acıtıcı olsa da iyidir. Gerçeği görmüş olmanın bedeli varsa bu bedeli ödeyelim derim. Ağırsa olsun, çünkü sonsuza kadar uyuyamayız. Uyku ne kadar derinse uyandırmanın sarsıntısı da o kadar büyük olmalı. Şu anda bir şok durumu yaşıyoruz'' dedi.

İslamoğlu sözlerine şunları ekledi: ''Ben kendi adıma tövbe etmeye çalışıyorum. Benim tövbe etmem tabi fiili oluyor. Dün hata ettiğimiz noktaları tespit ediyorum, kendimi sorguluyorum, fikirlerimin kölesi değilim efendisiyim. Yanlış olanları düzelttiğim, yanlış olduğuna inandığım an onu doğrudan her araçla ulaştırabileceğim herkese ulaştırıyorum. Bu benim tövbem, tövbe böyledir. En çok pişman olduğum şey bir dönemimi İslamcı olarak geçirmek. Bu 70-80-90'lı dönemler, çünkü ben kökten geliyorum. Milli Türk Talebe Birliği, Akıncılar gibi. Türkiye'nin düşünce dünyasına hatırı sayılır katkılarda bulunmuş bir dostla dertleştik. O da dokunsan ağlayacak gibiydi ben de öyleydim. Gerçi 84 milyonun sırtını sıvazlasak hüngür hüngür ağlarız. Kulağına eğilip 'Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz' dedim. Kişi sınanmadığı günahın masumu değildir." 

Etiketler:   Mustafa İslamoğlu


0 Yorum

Yorum Yaz