İstanbulkart bedellerine zam geldi

Uygulamaya konulan zamlı tarifeye göre, Anonim İstanbulkart 13 liradan 25 liraya yükseldi.

İstanbulkart bedellerine zam geldi
03 Şub 2022 20:46:50

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) bugünden itibaren uygulamaya koyduğu zamlı tarifeye göre, 13 liradan 25 liraya yükselen Anonim İstanbulkart'ta yüzde 92 artış oldu.

Öğrenci, öğretmen ve 60 yaşını dolduranların toplu ulaşımda kullandığı İndirimli İstanbulkart, engellilerin de kullandığı Ücretsiz Kart ile Mavi Kart yüzde 75 zamla 20 liradan 35 liraya yükseldi.

AA'nın aktardığına göre, denetim Kartı 40 liradan 50 liraya, Ada Sakini Kartı 20 liradan 35 liraya, kişiye özel tasarımlı İstanbulkart 20 liradan 40 liraya, Personel ve Stajyer Devam Kontrol Sistemi Kartı 26 liradan 35 liraya, Araç Kullanım Belgesi Kartı ise 40 liradan 50 liraya çıkarıldı.

İBB BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ'den yapılan açıklamada, İstanbulkart maliyetlerinin 35 lira seviyelerinde olduğu ifade edilerek, "Yönetimimizce alınan karar doğrultusunda bugün itibarıyla Anonim İstanbulkart fiyatı 25 lira olacak şekilde belirlenmiştir" denildi.

Yapılan açıklama şöyle:

"Sevgili İstanbullular,

Sizlerin hayatını kolaylaştırmak adına İstanbulkart'ı ulaşım kartı olmanın ötesinde 'Şehrin Yaşam Kartı' olarak kolaylaştırdık. Geliştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde İstanbulkart ile şehrin binlerce noktasında 20 milyon İstanbulluya ulaşım ve ulaşım dışında ödeme hizmetleri sunmaktayız.

Mevcut kartlarınızı muhafaza ederek ve/veya fiziksel karta ihtiyaç duymadan ücretsiz 'İstanbulkart Mobil' uygulamasını kullanabileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz.

Küresel çip krizi ve döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara paralel olarak artan İstanbulkart maliyetleri 35 TL seviyelerine ulaştı.Daha önce de yaptığımız gibi kart fiyatlarımızı maliyetlerin altında tutmakla beraber geldiğimiz noktada bir fiyat artışı yapma ihtiyacı doğdu.

Yönetimimizce alınan karar doğrultusunda 3 Şubat 2022 tarihi itibari ile ananoim İstanbulkart fiyatı 25 TL olacak şekilde belirlenmiştir."0 Yorum

Yorum Yaz