Milli Eğitim Bakanı Özer: Benden reform beklemeyin

"Amacım mevcut hizmetleri sürekli gözlemleyip geliştirmek, eksikliklerimizi gidermektir"

Milli Eğitim Bakanı Özer: Benden reform beklemeyin
28 Eki 2021 10:00:06

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, amacının eğitimdeki mevcut hizmetleri gözlemleyip geliştirmek olduğuna dikkati çekerken "Benden reform beklemeyin" dedi.

Sözcü gazetesinden Saygı Öztürk’e konuşan Özer, "Ben reform yapmayacağım" dedi ve buna gerekçe olarak şunları söyledi:

Her bakana göre reform yapılmaz. Yapılan değişikliğin sonucu alınmalı. Açıkçası benim önceliğim reform değil, mevcut hizmetleri sürekli gözlemleyip geliştirmek, eksikliklerimizi gidermektir. Ayrıca şu anda eğitimde ‘reform' diye bir gereksinimiz yok. Okul, öğrenci, öğretmen sayımız arttı. Bazılarının ‘eğitimde kötüyüz' iddiası doğru değil. PISA ve TİMSS araştırmaları da puanını en çok artıran ülke olduğumuzu ortaya koydu. Ama bu konuşulmuyor. Ortaöğretimde okullaşma oranımız yüzde 88'e ulaştı. Bakanlığımızın eğitimde kaliteyi artırırken bizim önceliğimize katkısı olup olmadığına bakıyoruz.

"Reform yapmayacağız ama eğitimde fırsat eşitliği bağlamında önemli adımlar atıyoruz" diyen Özer, şöyle devam etti:

Okul öncesi eğitimi artırmak da önceliğimiz. 5 yaş grubunda okullaşma oranımız yüzde 78'e çıktı ama 3 ve 4 yaş gruplarımızda bu sayı hâlâ beklediğimizin çok altında. Fırsat eşitliğinin sağlanmasında kıdemli öğretmenin öğrenci başarısına katkısı yüzde 70'lere ulaşıyor. Bizde, yeni mezun öğretmeni en dezavantajlı bölgeye, kıdemli öğretmeni batıya gönderiyoruz. Kıdemli öğretmenlerin dezavantajlı yörelerde görev yapmasını özendirici önlemler alacağız. Yeni mezunların da üç aylık bir eğitimden geçirilmesini planlıyoruz.

"Okul yapacak arsa bulamıyoruz"

Dönem dönem yapılan "kalabalık sınıf" eleştirisine yanıt veren Özer, şunları kaydetti:

Örneğin okulların yüzde 56'sında sınıf mevcudu 25'in altında, yüzde 16,7'sinde 26-30 arasında, yüzde 13,8'inde yüzde 31-35 aralığında, yüzde 8,5'unda 36-30, yüzde 3,8'inde 41-50, Yüzde 1,1'inde ise 50'den fazla öğrenci bulunuyor. Okul yapacak arsa bulamıyoruz. Esenyurt' ta 68 dönümlük alanda 73 okulu hızla tamamlayacağız.0 Yorum

Yorum Yaz