Milli Eğitim Bakanı Özer: İkili sisteme geçilebilir

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Okulların açık kalması, milli güvenlik meselesidir” dedi. Özer, problemin olduğu okullarda ‘ikili sistem’e geçilebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Özer: İkili sisteme geçilebilir
13 Eyl 2021 14:55:57

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda yüz yüze eğitimin devam etmesi konusunda, kararlı olduklarını vurguladı.  TRT Haber yayınına konuk olan Bakan Özer, vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok olmadığını; 850 bin sınıfın sadece 198’inde vakalar nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini söyledi.

“Okulların açık kalması, milli güvenlik meselesidir” diyen Özer, “Okullar açık kalacak, yüz yüze eğitimi inşallah devam ettireceğiz. Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

“PROBLEMİN OLDUĞU OKULDA İKİLİ SİSTEME GEÇİLEBİLİR”
“Ders süreleri ile ilgili il veya ilçe değil okul bazlı karar alınması” gerektiğini söyleyen Özer, “Problemin olduğu okulda ikili sisteme geçilebilir” dedi.

“ÖĞRETMENLERİN AŞILANMA ORANI TÜRKİYE ORTALAMASINDAN YÜKSEK”
Aşılamada son duruma ilişkin de bilgi veren Özer,”Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91’e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar” diye konuştu.

“ÇOCUĞA VELİ RIZASI OLMADAN PCR TESTİ YAPILMAYACAK”
Öğrencilere yönelik PCR testi uygulamasına da değinen Özer, “Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak. Uygulamanın ne zaman başlayacağını yakında Sağlık Bakanlığımız açıklayacak” dedi.

Özer, bakanlığın duyurduğu ’15 bin yeni atama’ hakkında ise şöyle dedi: “15 bin yeni atama ek atama değil bu. 2020 KPSS’sine girenler diyor ki 2021’ler bu hakkı kullanmasın. Süresi geçmemiş tüm adaylara başvuru hakkı tanıdık. Tüm öğretmenlerimize eşit bir şekilde kapı açtık. En yüksek puanda olan öğretmeni sisteme dahil etmeye çalışıyoruz.”0 Yorum

Yorum Yaz