• Anasayfa
  • DÜNYA Haberleri
  • Mısır Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken açıklama: Türkiye’nin ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer

Mısır Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken açıklama: Türkiye’nin ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri, Çavuşoğlu’nun iki ülke büyükelçilerinin karşılıklı atanması yönündeki açıklamasına ilişkin, "Türkiye’nin Mısırla ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer" dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı'ndan dikkat çeken açıklama: Türkiye’nin ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer
13 Haz 2021 14:17:40

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şukri, Mısır merkezli 'Sada el-Beled' televizyon kanalına açıklamalarda bulundu. Şukri, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ikili ilişkiler konusundaki son açıklamalarını değerlendirdi.

Şukri, Türkiye ile ilişkilerin 'iç işlerine karışmama, karşılıklı saygı ve karşılıklı çıkar' temelinde değerlendirildiğini ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN EĞİLİMİ TAKDİRE DEĞER"

Çavuşoğlu’nun iki ülke büyükelçilerinin karşılıklı atanması yönündeki açıklamasına dair Şukri, "Türkiye’nin Mısırla ilişkileri iyileştirme eğilimi takdire değer. Mısır'ın Türkiye'den birtakım talepleri ve beklentileri var. Bu durum, Türkiye tarafından dikkate alınırsa mevcut zorlukların üstesinden gelinir" dedi.

Türkiye'nin Mısır ile ilişkiler konusundaki tutumuna değinen Şukri, Türkiye'nin 'uluslararası hukuka, diplomatik teamüllere, iyi komşuluk ilkelerine ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmama ilkesine bağlılığını bildirdiğini' söyledi.

"MISIR BÖLGESEL VE ULUSLARARASI ORTAKLARIYLA YAKIN İLİŞKİLER İSTİYOR"

Şukri, "Mısır, sağlam temeller üzerine ve kendi çıkarları doğrultusunda olmak kaydıyla, bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla yakın ilişkilere sahip olmak istiyor" diye konuştu.

Türkiye ile ilişkilerin kademeli olarak bir süreç dahilinde ilerleyeceğini kaydeden Şukri, ikili ilişkilerin 'izleme, değerlendirme ve Mısır'ın gerçekten çıkarına olduğunun görülmesiyle' uygun bir zamanda gelişeceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 9 Haziran'da TRT Haber kanalına Türkiye-Mısır arasındaki temasların bundan sonraki süreçte dışişleri bakanlarının görüşmesi ve büyükelçilerin karşılıklı olarak atanmasıyla gelişeceğini belirterek, ilişkilerin eskisinden daha iyi olması yönünde çalışmalar yapılacağını açıklamıştı.

Etiketler:   Mısır Türkiye


0 Yorum

Yorum Yaz