Türkiye ile Ukrayna arasında 8 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy huzurunda 8 anlaşmaya imza atıldı.

Türkiye ile Ukrayna arasında 8 anlaşma imzalandı
03 Şub 2022 19:58:49

Serbest Ticaret Anlaşması, Gençlik Politikası alanında iş birliği anlaşması, Teknik İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Belgelendirme ve Kalite Sorunları Hakkında Eğitim Merkezi arasında mutabakat muhtırası, Kanun Uygulayıcı Birimlerin İşbirliği Anlaşması, Yüksek Teknoloji ve Havacılık/Uzay Sanayii Alanında İşbirliğine Dair Çerçeve Anlaşması, Ortak Gümrük Komitesi Tesis Edilmesine İlişkin Protokolü ve Yetkili Ekonomik Operatör Programlarının Karşılıklı Tanınmasına İlişkin Eylem Planı anlaşmaları imzaladı.

İmza töreninden sonra iki lider kameraların karşısına geçti ve şunları söyledi:

Zelenskiy, Kiev'deki Marinskiy Sarayı'nda Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Onuncu Toplantısı ve iki ülke arasında anlaşmalar için imza töreninin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması (STA) imzaladıklarını aktaran Zelenskiy, "Bu, tarihi bir olay. Hepimizi ve dost halklarımızı kutluyorum." diye konuştu.

Zelenskiy, STA imzalanmadan önce bile geçen yıl ticaret hacminin 7 milyar dolara yükseldiğini belirterek "Bu da koyduğumuz 10 milyar dolarlık hedefimizin mümkün olduğunu gösteriyor. STA da bu hedefe beklediğimizden daha hızlı ulaşmamızı sağlayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Anlaşma BAYKAR İHA’larının Ukrayna’daki üretimini genişletecek"
Bugün güvenlik ve barış konularını da ele aldıklarını anlatan Zelenskiy, "Önümüzde duran meydan okumalar ve bunların giderilmesi için atılacak adımlar görüşmemizin temel konularıydı. Egemenliğimize ve toprak bütünlüğümüze değişmez desteği için Kırım'ın kurtarılması ve Kırımlıların haklarının korunması için Türkiye'nin Kırım platformuna aktif katılımı için Sayın Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, şöyle devam etti:

"Savaşı bitirme yolunda Ukrayna Rusya arasında arabulucu olma inisiyatifi için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Ukrayna'da barış için tüm platformlarda elimizden geleni yapmayı hazırız."

Savunma sanayisi ve havacılıkta iş birliğini ele aldıklarını aktaran Zelenskiy, "Bunlar stratejik ortaklığımızın itici güçlerinden biridir. Amacımız ortak savunma projeleri, ortak teşebbüsler kurmak, tecrübe ve teknoloji paylaşımı yapmak. Bugün imzaladığımız anlaşmayla, BAYKAR Makina İHA’larının Ukrayna’daki üretimi genişletilecek." dedi.

"Dostluğumuzu ortak tehditler değil ortak galibiyetler güçlendirecektir"
Bölgede enerji güvenliği konusunu da ele aldıklarını belirten Zelenskiy, Kovid-19 salgınına rağmen yaklaşık 2 milyon Ukraynalı turistin Türkiye'yi ziyaret ederek rekor kırdığını ifade etti.

Bu kapsamda Türkiye'nin Harkiv ve Lviv'de başkonsolosluk açma inisiyatifini desteklediklerini dile getiren Zelenskiy, Ukrayna'nın da Antalya'daki konsolosluğunu başkonsolosluğa çevireceğini belirtti.

Türkiye'nin bu ziyaretini her zaman hatırlayacaklarını kaydeden Zelenskiy, "Kalpten inanıyorum ki dostluğumuzu ortak tehditler değil, ortak galibiyetler güçlendirecektir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise şunları söyledi;

"Kırım da dahil olmak üzere Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğimizi tekrarlamak istiyorum.

Ticaret hacmimizi 10 milyar dolar hedefine yükseltmek için atılabilecek adımları değerlendirdik.

Türkiye, Karadeniz'den komşu olduğu 2 dost ülke arasındaki krizin sonlandırılması için üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Liderler seviyesinde bir zirveye ya da teknik düzeyde görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceğimizi vurguladım.

Bugünkü toplantılarımız ve imzaladığımız anlaşmalar stratejik ortaklığımızı daha ileri noktaya taşıma irademizin birer sembolüdür.

Görüşmelerimizde ülkelerimiz arasında tarihi bir dostluk köprüsü oluşturan Kırım Tatarları başta olmak üzere soydaşlarımızın durumunu da değerlendirdik."

Etiketler:   Türkiye ukrayna


0 Yorum

Yorum Yaz