Türkiye'ye yaptırım içeren savunma bütçesi tasarısı, ABD Senatosu’ndan geçti

Türkiye'ye yaptırım içeren savunma bütçesi tasarısı, ABD Senatosu’ndan geçti
11 Ara 2020 22:03:54

ABD'de Türkiye’ye yaptırım içeren savunma bütçesi tasarısı Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçti.

Tasarı, Senato’dan 3’te 2 çoğunlukla geçti. Bu, ABD Başkanı Donald Trump’ın yasayı veto etmesi durumunda bile yaptırımların devreye girebileceği anlamına geliyor.

Tasarıda Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de yer alıyor.

İlgili bölümde Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, başkanın CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların "ithal edilen malları" kapsamaması istendi.

Bu mallar da "doğal ya da insan eliyle yapılmış maddeler, imal edilmiş erzak ve bunlara ilişkin denetim ekipmanı" şeklinde sıralandı.

Yaptırımların kaldırılmasının şartları ise şu şekilde belirtildi:

Başkan yaptırım uyguladıktan sonra 1 yıl içinde Kongrenin gerekli komitelerine, Türkiye’nin veya yaptırım uygulanan kişilerin artık S-400’leri veya bunların yerine herhangi bir Rus sistemini uhdesinde bulundurmadığını, Türk topraklarında Rus hükümeti veya şirketleri adına herhangi bir Rusya vatandaşının S-400’leri çalıştırmadığını teyit ettikten sonra, Türkiye’den Türk hükümetinin veya hükümet adına başka bir tarafın S-400 veya onun yerini alabilecek bir sistemi tekrar edinmek için CAATSA’nın 231. bölümünün kapsamına girecek herhangi bir faaliyete girmeyeceğine dair taahhüt aldıktan sonra yaptırımları kaldırabilir.

Tasarının 159. bölümünde ise yasalaşmasından sonra, 15 gün içerisinde Türk şirketlerinin yerine F-35 için parça üretecek ortakların tespit edilmesi ve gerekli işlemlerin başlatılması istendi.

Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA) adıyla oylanan tasarı, Temsciler Meclisi'nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle önceki gün kabul edilmişti.0 Yorum

Yorum Yaz