Benzin ve motorine zam geliyor: Bu kez pompaya yansıyacak

Benzin ve motorine bu geceden itibaren zam gelmesi bekleniyor. Akaryakıttaki ÖTV marjının bitmesi nedeniyle gelecek zam bu kez pompaya yansıyacak. Pek çok akaryakıt istasyonu bu gece uygulanacak zamlı tarife öncesi müşterilerine mesaj göndererek, depolarını doldurmaları yönünde uyarıda bulundu.

Benzin ve motorine zam geliyor: Bu kez pompaya yansıyacak
15 Eki 2021 10:29:13

Küresel enerji piyasasında petrol ve doğalgaza zamlar peş peşe gelirken, yaşanan bu fiyat artışları Türkiye'de doların da TL karşısında 9 liranın çok üzerinde seyretmesi işleri daha da zorlaştırıyor. Özellikle dolardaki yüksek artış akaryakıtta pompa fiyatlarına bir süredir eşel mobil sistem sayesinde yansımıyordu. Dolardaki artışın tahminlerin çok üzerinde seyretmesi, ÖTV'deki kâr marjını motorinde sıfırlarken, benzinde 23 kuruşa düşmüştü. Şu anki durumda, bu seviyenin üzerindeki her artış, benzin satış fiyatlarında da artışa neden olacak. Bu sabah itibariyle doların 9 lira 22 kuruşu da aşmasıyla birlikte akaryakıta gece yarısından yüksek zam bekleniyor. Pek çok akaryakıt istasyonu müşterilerine mesaj göndererek zamdan etkilenmeden depolarını doldurmaları için mesaj göndermeye başladı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'nın (EPGİS) gelecek zam miktarını gün içinde açıklaması bekleniyor.


Türkiye’de akaryakıt fiyatları, uluslararası ham petrol ve işlenmiş ürün fiyatları ile döviz kurundaki artış kaynaklı yükselişe geçti. Son yıllarda bu yükselişin ekonomideki etkilerini sınırlandırmak amacıyla eşel mobil uygulaması yürürlükte tutuldu. Bu uygulama ile akaryakıt ürün fiyatına gelen zamlar, fiyatın içindeki ÖTV miktarından otomatik olarak düşülerek satış fiyatları sabit kaldı.

İSTASYONLAR 4 HANELİ TABELALARA GEÇİYOR

Bu arada, petrol istasyonlarında yılbaşından itibaren yeni nesil pompaların kullanıma başlanacağı ileri sürüldü. Önümüzdeki dönemde eşel mobil sistemin sona erdirilmesi beklentisi nedeniyle akaryakıtta litre başına 2,5-3 liralık artışlar bekleniyor. Akaryakıt istasyonları da tabelalarını bu ihtimale göre yeniliyor. Türkiye’de yaklaşık 20 bin akaryakıt istasyonu, 4 haneli tabela geçişine hazırlanıyor.

Desnet Yazılım’ın ortağı Ömer Ekinci, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Akaryakıt istasyonlarının yoğun şekilde tabela yeniledikleri söyleniyor. Birçok tabela ana rakamı tek haneliymiş, şimdi ise çift haneye hazırlanıyorlar" diye yazdı.0 Yorum

Yorum Yaz