Danıştay Savcısı, 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini talep etti

Danıştay Savcısı Aytaç Kurt, 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini talep etti

Danıştay Savcısı, 'İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini talep etti
07 Haz 2022 21:42:25

Danıştay savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali talebinde bulundu 

Cumhurbaşkanlığı kararıyla iptal edilen İstanbul Sözleşmesi'nin feshine yönelik açılan davanın duruşması Danıştay'da görüldü. Danıştay Savcısı Aytaç Kurt, mütalaasını tekrarladı. Kurt, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptaline karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, kararını sonra açıklayacağını ifade etti. 

Danıştay'da görülen davada katledilen kadınların isimleri ve hikâyelerini anlatan avukat Müjde Tozbey Erden'in konuşması sırasında katledilen kadınların yakınları salonda ayağa kalkarak fotoğraflarını açarak "Buradayım" dedi.

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali talebiyle açılan çok sayıda dava, Danıştay 10. Dairesi'nde haziran ayı boyunca gruplar halinde esastan görülecek. İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptaline ilişkin açılan davalardan 15'i bugün görüldü.

Danıştay 10. Dairesi'nde yapılacak duruşmalar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği, SOL Parti, Yargıçlar Sendikası ile Malatya, Zonguldak, Çanakkale, Kars, Artvin, Denizli, Kırklareli, Tokat, Aksaray ve Şırnak Barolarının açtığı davalar yer alıyor. 

Ay boyunca sürecek duruşmalar, 23 Haziran'da görülecek 12 dava ile sona erecek. O gün esastan görülecek davalar arasında Kocaeli, Kayseri, Batman, Samsun, Antalya, Ordu, Yalova, Bursa, Muğla, Van, Amasya Baroları yer alırken aynı zamanda Ankara Diş Hekimleri Odası'nın açtığı davanın da duruşması görülecek.0 Yorum

Yorum Yaz