Alparslan Hoca'dan 'Veba Hadisini Bilmiyor Musunuz' Diyenlere Cevap!

Alparslan Kuytul Hoca, namaz kılmak isteyen az sayıda Furkan gönüllüsünün darp edilmesinin ardından 'veba hadisini bilmiyor musunuz?' diyenlere cevap verdi.

Alparslan Hoca'dan 'Veba Hadisini Bilmiyor Musunuz' Diyenlere Cevap!
30 Mayıs 2020 19:11:36
Tedbir Alın Deyin Ama Cemaatle Namaza Engel Olmayın!

Tedbirlere uyarak namaz kılmak isteyen ancak acımasızca darp edilen Furkan gönüllülerine "veba hadisini bilmiyor musunuz" şeklinde eleştirenlere forum programında cevap veren Alparslan Hoca şu ifadeleri kullandı;


Bir Hocaya Bunu Sormak Ayıptır

Bir hocaya "bu hadisi bilmiyor musun?' demek ayıp bir şeydir. Elbette biliyorum. O hadisi ben açıkladım. Hadiste "veba salgını olan yere girmeyin, orada iseniz çıkmayın" buyruluyor. Şimdi ben orada iseniz çıkın ve başka şehre gidin dedim mi?

Bulunduğunuz şehirden ayrılın ya da başkalarını bulunduğunuz şehire alın dedim mi? O hadisin manası bu mudur? 


Veba Hadisinin Manası Nedir?

Hadisin manası; başka şehre bulaştırmamak adına bulunduğunuz yerden ayrılmamanızdır. Ben zaten bununla ilgili bir şey söylemedim. 

Başka bir hadiste; ‘Hastanın yanına, sağlam sokulmasın’ buyuruluyor. Bu ne demek? Yani mesafeli olun’ demektir. Ben mesafeli olmaya karşı mı geldim? Mesafeli olabiliriz. 

Ben "Uzmanlar ne diyorsa kabul ediyorum dedim. Bu işin hocaları onlar, ne diyorlarsa yapalım; yani maske mi, mesafe mi, el mi yıkama mı, ne dersen de yapalım. Ama namazıma, cemaatle namazıma engel olmayın!" dedim 


Tedbirlere Uyarak Namaz Kılınabilir

Hadiste söylenen şey; ‘hasta, sağlamın yanına sokulmasın’ yani ben zaten yan yana duralım, demedim. Cemaatle namaz kılarken mesafeli kılabilirsiniz. Öyle değil mi? Dolayısıyla söylediğim şey, hadise aykırı değil. 

Elif-be bilmeyenler ‘sen bu hadisi bilmiyor musun?’ diye bana soruyor. İnsan biraz edepli olur. Yani hadisi ben açıkladım. Ben hastanın yanına sokulalım mı dedim ki bana bunu söylüyorlar.
0 Yorum

Yorum Yaz