Boğaziçi'nin kayyım rektörü Naci İnci vakıf kurdu

Kayyım rektör Naci İnci tarafından kurulan Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın yönetiminde AKP’ye yakınlığıyla bilinen isimlerin bulunması dikkat çekti.

Boğaziçi'nin kayyım rektörü Naci İnci vakıf kurdu
16 Şub 2022 11:24:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne ‘ikinci kayyım rektörü’ olarak atanan, akademisyen ve öğrencilerin karşı çıktığı Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi Geliştirme Vakfı (BUVAKIF) adıyla vakıf kurdu. Kurulan vakfın mal varlığı ise 250 bin lira olarak belirlendi.

Vakfın amacı, “Başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere tüm yükseköğretim kurumlarının kurumsal kapasitesine destek olarak, üniversitelerin insanlığa yaptığı katkıları artırmak” olarak açıklandı. Vakfın yönetiminde olan isimler ise dikkat çekti.

Cumhuriyet’in haberine göre İnci’nin yanı sıra vakfedenler arasında üniversitenin rektör yardımcıları Gürkan Selçuk Kumbaroğlu ve Fazıl Önder Sönmez ile genel sekreter vekili Hasan Fehmi Topal, Boğaziçi mezunu olan AKP İstanbul Milletvekili İffet Polat, Mehmet Altunkılıç, Mehmet Yalçıntaş ile AKP’ye yakınlığıyla bilinen Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) Başkanı Muhammed Fehim Paluluoğlu da bulunuyor. BURA’nın ilk genel kuruluna, dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Derneğin ilk talebi ise Boğaziçi’ne cami yapılması olmuştu. BUVAKIF’ın yönetim kurulu ise Boğaziçi Rektörü İnci, genel sekreter vekili Topal, BURA Başkanı Paluluoğlu, BURA Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Yeşilyurt ve Mehmet Yalçıntaş’tan oluştu.

‘İKİNCİ KAYYIM REKTÖRE’ TEPKİLER SÜRÜYOR

Eski AKP’li Bulu’nun bir gece yarısı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması sonrası akademisyen ve öğrenciler eylemlere başlamıştı. Uzun süren eylemlerin ardından Bulu, görevden alınmış, yerine bu kez de Naci İnci atanmıştı. Ancak öğrenci ve akademisyenler, üniversite bileşenlerinin görüşlerinin alınmaması ve seçim yapılamaması nedeniyle İnci’ye karşı eylemlerini sürdürüyor. İnci, yönetime geldiği andan itibaren birçok tepki çeken karara imza attı.0 Yorum

Yorum Yaz