Herkese Günaydın!

Semra Kuytul Hocahanım köşe yazısında, son dönemlerde çok konuşulan ve kafaları karıştıran AKP’nin 10 Kasım’da gün yüzüne çıkan Kemalist çizgiye kayması ile birlikte sol ve sağ camianın bu durum karşısındaki tavırlarına ince bir gönderme yaparak ‘Herkese Günaydın’ başlığı ile değerlendirdi.

Herkese Günaydın!
13 Kas 2017 12:16:14

Herkese Günaydın!

AKP Döneminde Türkiye’de Gidişatın, Göründüğünün Tam Aksine Olduğuna Uyanış Başladı mı?

Bugün sabah, Tv kanallarından köşe yazılarını dinliyorum. Onlar AKP’ye şaşıyor ben onlara şaşıyorum. Siyasi gazeteciler paparaziler kadar bile olamadılar. Onlar, bir sanatçının 10 sene önce giydiği elbiseyi bulup ‘bugün de aynısını giydi’ diyor, bunlar 15 yıldır ara ara ama sürekli giyilen kıyafeti tanımıyor. Siz de tarihe bu kırık not ile geçeceksiniz.

Alparslan Kuytul Hocaefendi yıllardır söylüyor ‘AKP’ye bindiği dalı kestiriyorlar’ diye... Şimdi sağ kesimden birçok kişi konuşmaya başladı: Etrafı boşaltılıyor, bindiği dal kestiriliyor, yalnızlaştırılıyor…

Artık puzzlenin eksik parçaları epeyce tamamlanınca herkes olayın gerçek yüzünü görmeye başladı. Hem sağdan hem de soldan…

Sol kesim feryat ediyordu, Türkiye’ye şeriat geliyor diye... Sağ kesim ise gidişat iyi, ‘müftülere nikâh kıyma yetkisi’ bile verildi diye oturmaya devam...

Fakat asıl portrede Türkiye’de gerçek İslamcılık bizzat AKP eliyle bitiriliyor; İslamî faaliyetler kısıtlanıyor, konferanslar vb etkinlikler yasaklanıyor, Televizyonlara, medyaya bu konuda da baskı uygulanıyor. Kur’an öğrettiği gerekçe gösterilerek dernek ve öğrenci evlerine müdahale ediliyor... Üç kişi bir araya gelip “Allah” demekten korkar hale gelmiş, tıpkı tarihimizdeki malum dönemde olduğu gibi... Ama İmam Hatipler açık ya! Başörtüsü serbest! Bir de müftülere nikâh kıyma yetkisi verildi! TAMAM İŞTE! Yerinize oturabilirsiniz! İslam geliyor! 

Bu müftülere nikâh kıyma yetkisi tartışması esnasında, ben o zaman da sokaklara dökülenlere, ‘buna gerek yok’ demiştim. Twitterda yazdım.

Hem bu abartılacak bir durum değildi; Belediye memuruna, muhtara verilen yetkinin aynısı müftüye de verildi... Sanki müftüye özerklik verilmiş gibi büyüttüler. Hem de bu size karşı atılmış bir adım değil İslami kesime atılmış bir yemdi. Uyumaya devam etmeleri için bir ninni daha yani.

İslami kesimde o kadar kronikleşmiş bir uyku hali söz konusu ki; elimizdeki değerler teker teker alınıyor, tam uyanacakken emziğine bir damla şire sürülünce uyumaya devam eden bebek gibi uyumaya devam ediliyor. ‘Vardır bir bildiği’ sihirli cümle! Koskoca Cumhurbaşkanı her adımında mutlaka bir hesap yapmıştır.

Aslında uyumak isteniyor! Kimsenin uyanıp da gerçekleri görmeye cesareti yok! Çünkü gerçekleri görürse başına iş çıkacak!

Bundan 5 sene önce Ortadoğu’ya Laiklik tavsiye edildi, her iki tarafta takiyye olarak baktı. Her iki taraf da o kadar ön kabullüydü ki kimseyi inandıramıyorlardı. Solcular da sağcılarda takiyye yapılıyor sandılar. Ya da anlamazdan geldiler. Hâlbuki olay gayet açıktı.

Mavi Marmara’da ‘bana mı sordunuz’ U dönüşünü ilk duyduğumda ‘herhalde bu defa’ anlaşıldı dedim. Çünkü bu defa olay daha da açıktı. Müslümanların kanı, hatta Filistin davası İsrail’e satıldı. ‘Babadır isterse sever, isterse döver’ dediler. Baba gibi hatta babalarından daha çok güvendiler... Sonra İslami konferanslara kapalı spor salonları verilmemeye, düğün salonu sahipleri ve televizyonlar tehdit edilmeye, konferanslar yasaklanmaya, İslami faaliyetler engellenmeye başlandı. Hatta bu İslami faaliyetleri tırpanlama durumuna direnmek istediğimizde bize yapılan acımasız polis müdahalesine tüm Türkiye şahittir. 

Sonra, Coca Cola fabrikasının açılışı yapıldı. Bir kesim yine ‘vardır bir bildiği, bu defa da İsrail’e ders veriyoruz’ derken sol kesim yine mana veremedi yine göremedi sadece ortadaki tezatla takdire şayan bir şekilde alay etti.

Bugün Anıtkabir’e davetler gerçekleşince yine şaşırıyorlar...  Gerçekten bu kadar saf mıydınız?

Yeni mi Anladınız!

AKP’nin Atatürk üzerinden yürüyüşüne aydın gazeteciler(!) şaşırmış-sevinmiş gibi yapıyorlar. Hâlbuki dün laikliği tavsiye edenlerin bugün Atatürk’e saygı duruşuna davet etmesinde, lokmalar dağıtmalarında şaşılacak ne var? Gerçekten yeni mi fark ettiniz? Yoksa Müslümanların rahatlarını bozmamak için anlamazdan gelmeleri gibi siz de muhalefeti bozmamak için anlamazdan mı geldiniz?

Köşe yazılarında; birileri ‘yanlış mı görüyorum’ derken diğerleri, ‘durum sevindirici’ diyor... Herkese günaydın! ‘Atatürk’ün sadece adını değil fikrini de kabul etmeleri lazım’ diyenlere ise ‘pes’ diyorum. Zaten bu ülkede önce laiklik tavsiye edildi sonra Anıtkabir’e yürüyüş gerçekleşti, siz hangi memlekette yaşıyorsunuz!

Aydın olmak uzak görüşlü olmayı gerektirir. Resmin tamamı ortaya çıktığında zaten çoban da meseleyi anlıyor.

YA DA

Yoksa (zaten uyunmamakta direnen) İslami kesimi uyutabilmek için bir danışıklı dövüş mü vardı?

Sanki bu danışıklı dövüş hala devam ediyor! Şaşırma numaraları da bunu gösteriyor...

AKP yapması gerekeni(!), sol kesim de yapması gereken muhalefeti yaparken ‘gerçekten atı alan Üsküdar’ı geçiyor.

Bir İhtimal Daha

Bir kısmı danışıklı dövüşün içindeydi ve gerçeği örtmeye uyuyan milleti uyandırmamak için olayı çarpıtmaya çalıştı; safı oynadı! Diğer kısmı da gerçekten saftı. Ya da bu durumu garipseyen bazıları “milletin delisi ben miyim? Büyüklerimizin farkına varmadığını ben mi farkedeceğim! deyip susmayı, görmezden gelmeyi tercih etti.

Maşaallah!

İslami kesim de uyanmamış rolünü iyi oynuyor. Aman rahat bozulmasın! Yine ‘vardır bir bildiği’ diyelim rahat edelim. ‘Belki bu AKP’li Belediyeler Erdoğan’dan izinsiz, ücretsiz otobüsler kaldırmıştır ve pankartlar açmıştır. Erdoğan aslında buna izin vermemiştir de kendisi de zaten mecburen gidiyor’ dediklerini duyar gibiyim.

Veya bu da laikliğe vurulan gizli bir darbe olsa gerek! Nasıl ki Coca Cola fabrikasını açarak İsrail’e kuvvetli bir darbe vurduk, aynı onun gibi! Hatta biz Rus uçağını düşürürken Rusya’nın feleğini şaşırtmıştık, sonra özür dilerken ise asıl darbeyi vurduk. Almanya’dan, Hollanda’dan kovulurken ise mehterle çıktık. Şimdi Anıtkabir’e de mehterle yürürüz, sorun yok! Zaten biz tüm sorunları mehterle aştık…

Ya Doğu Perinçek!

Doğu Perinçek de Türkiye siyasetinde harcanıyor, kimse kıymetini bilmiyor.

Olaya bir de onun açısından bakınca çok alınması gereken bir durum var ortada. Adam bas bas bağırdı: “AKP bizim cephemize geldi biz ona değil, bu ülkenin geleceğinde Müslümanlara yer yok, Erdoğan Kemalist oldu” diye ama kimse onu adam yerine koymadı. Ne sağ kesim ne de sol kesim onu dikkate aldı! Herkes duymazlıktan geldi.

AKP’nin Bindiği Dal Müslümanlardı

Alparslan Kuytul Hocaefendi, ‘AKP’ye bindiği dal kestiriliyor’ diyordu. Bununla hem AKP’lilere hem de İslami kesime uyarı vermeye çalışıyordu. Ama ne AKP uyanmak istedi ne de İslami kesim!

Müslümanlar ‘kesilen dalın kendileri olduğu’nun farkına varmadılar. Evet, AKP’ye bindiği dalı kestirmeleri AKP’nin bir gün düşeceğinin göstergesiydi ama bir de kesilen bir dal hatta gövde söz konusuydu: Müslüman cemaatler ve İslami faaliyetler!

Maalesef onlar kendilerinin yükselişi (ya da her ne ise o menfaatleri) uğruna Türkiye’de zaten düşe kalka ilerleyen İslami faaliyetleri kurban ettiler… Çok yazık ettiler. Hem kendilerine hem de Müslümanlara...

Birçok cemaat ve büyük bir çoğunluk Müslümanlar ise korkaklık ve menfaatperestlikten kaynaklanan sessizlikleri ile tarihe geçtiler. Geçmiş olsun…

Peki, Şimdi Ne Oldu Da Sukut Orucu Bozuldu

Peki, şimdi ne oldu gerçekten… Bunca yıldır safa yatanlar neden uyandı? Dün Ortadoğu’ya açıkça laiklik tavsiye edilirken, laiklik üzerine açık demeçler verilirken görmeyenler bugün görüyor ve herkes çarşaf çarşaf yazıyor…

Neden? Ne oldu da sevinç çığlıkları izhar oldu!

Yoksa bu defa kalem aleni olarak mı kırıldı? Yani bundan sonra bu ülkede Erdoğan ve Ilımlı İslamcılara ihtiyaç kalmadı mı? “Yapılan yapıldı, Irak ve Suriye projesi sonuçlandı, koskoca bir kitle uyutuldu. Müslümanlar laik ve demokrat yapıldı. Hatta demokrasi nöbeti bekletildi. Konuşanlar, bu millete ders veren hocalar sustu. Millet korku psikolojisine girdi kitap defter bırakıldı, artık size gerek kalmadı” mı diyorlar… Bu arada AKP de Atatürkçü çizgiye geldiyse ve Anıtkabir’e çıkartma yaparak bunu ilan ettiyse artık onlara gerek var mı?

Bu ülke de bu kadar Saf Atatürkçü varken çakmalarla yola devam edilecek değil elbet! Tabi ki bilmiyoruz… Bekleyip göreceğiz…

http://www.furkanhaber.net/yazarlar/semra-kuytul/herkese-gunaydin/114/4 Yorum
 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Aysun Yilmaz 01 Oca 1970 02:00:00

  Müthiş müthiş... kaleminize sağlık üstadım.

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Murat çamlı 01 Oca 1970 02:00:00

  (Uyuyan) islami kesimin üzerinde uzun uzun düşünmesi gereken bir yazı, Allah sizden razı olsun.

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Ömer Taş 01 Oca 1970 02:00:00

  Akp nin İslama verdiği zararı ve narkozlanmış islami kesimi iyi analizinden dolayı hocahanımdan Allah razı olsun.

 • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
  Beyaz Zambak 01 Oca 1970 02:00:00

  Hocam harika yazmışsınız. Bir solukta okudum. Allah kalbinize ve kaleminize güç versin. Allah razı olsun.


Yorum Yaz