Man Adası Davasında Gelişme: Kılıçdaroğlu'na 359 Bin Lira Tazminat

Man Adası Davasında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na 359 bin lira tazminat cezası kararı verildi.

Man Adası Davasında Gelişme: Kılıçdaroğlu'na 359 Bin Lira Tazminat
16 Tem 2020 14:59:42

İstinaf Mahkemesi tarafından usulden bozulan ve yeniden görülen 'Man Adası' davasında bir karar daha çıktı.


Mahkeme, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine toplamda 359 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti.

İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, davacılar Cumhurbaşkanı Erdoğan, kardeşi Mustafa Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, oğlu Ahmet Burak Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kızı Esra Albayrak, dünürü Özdemir Bayraktar, eniştesi Ziya İlgen, dünürü Sadık Albayrak, dünürü Orhan Uzuner, dünürü Osman Ketenci'nin avukatları katıldı.

Davalı Kılıçdaroğlu'nu temsilen avukat Celal Çelik ile birlikte çok sayıda avukat duruşmada hazır bulundu.


Kılıçdaroğlu'nun avukatı reddi hakim istedi

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik, reddi hakim talebinde bulundu. Bazı davacıların avukatı Ferah Yıldız ise reddi hakim talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu savunarak, talebin reddine karar verilmesini istedi.

Mahkeme hakimi, avukat Çelik'in ileri sürdüğü ret hususlarından hiçbirisinin kanunda belirtilen ret nedenlerinden sayılmadığını gerekçe göstererek reddi hakim talebinin reddine karar verdi.

Daha sonra söz alan avukat Yıldız, Kılıçdaroğlu’nun 21 Kasım 2017 tarihinde Erdoğan ve yakınları hakkında söylediği sözleri ispatlayamadığını söyleyerek, "Erdoğan’ın baba misyonu da göz önüne alınarak dava dilekçesinde belirttiğimiz şekilde her bir müvekkil için ayrı ayrı kabulüne karar verilsin” dedi.

Davacı Özdemir Bayraktar’ın avukatı Burçin Altan da Kılıçdaroğlu’nun gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu savunarak, davanın kabulüne karar verilmesini istedi. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Çelik ise müvekkilinin ileri sürdüğü iddiaların belgeli olduğunu ve iftira olmadığını belirtti.


Mahkeme, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a 150 bin, Özdemir Bayraktar'a 60 bin, Esra Albayrak'a 22 bin, Sümeyye Erdoğan Bayraktar'a 22 bin, Necmeddin Bilal Erdoğan'a 20 bin, Ahmet Burak Erdoğan'a 16 bin, Mustafa Erdoğan'a 15 bin, Sadık Albayrak'a 14 bin, Ziya İlgen'e 14 bin, Orhan Uzuner'e 13 bin, Osman Ketenci'ye 13 bin TL manevi tazminatı konuşma tarihi olan 21 Kasım 2017 tarihinden itibaren işleyecek olan faizi ile ödemesine hükmetti.0 Yorum

Yorum Yaz