Bakan Dönmez'den 'doğal gaz' açıklaması: Ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz

Karadeniz'deki doğal gaz keşfinin ardından 'Tüketiciye nasıl yansıyacak' sorusu da gündeme geldi. Doğal gaz fiyatlarına ilişkin konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez 'Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Her halükarda kendi üreteceğimiz gazın ithal edeceğimiz gaza göre, daha ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız o konuda müsterih olsunlar' dedi.

Bakan Dönmez'den 'doğal gaz' açıklaması: Ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz
22 Ağu 2020 15:54:45

Karadeniz'deki doğal gaz keşfinin ardından 'Tüketiciye nasıl yansıyacak' sorusu da gündeme geldi.

Doğal gaz fiyatlarına ilişkin konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez "Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Her halükarda kendi üreteceğimiz gazın ithal edeceğimiz gaza göre, daha ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız o konuda müsterih olsunlar" dedi.   

Dönmez'in açıklamaları şöyle:

"Keşif ile birlikte ithalatımızda ciddi azalma bekliyoruz. Doğal gazı vatandaşlarımızın çok daha ekonomik fiyatlarla kullanabileceği altyapıyı oluşturmuş oluyoruz.

Önümüzde 6 bin kilometrekarelik yeni bir alan daha var. Uzmanlarımız değerlendirmesi, benzer yapıların orada da önümüze çıkabileceği yönünde.

Malın bol olduğu yerde fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Her halükarda kendi üreteceğimiz gazın ithal edeceğimiz gaza göre, daha ekonomik olacağını bugünden söyleyebiliriz. Vatandaşlarımız o konuda müsterih olsunlar."

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesin merakla beklediği büyük 'müjde'yi dün açıklamıştı. Erdoğan, "Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi" diyerek, Fatih sondaj gemisinin 20 Temmuz 2020'de Tuna-1'de başladığı çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğini duyurmuştu.0 Yorum

Yorum Yaz