Fındık hasadı başladı fiyatı belli değil!

Fındık üreticisi bahçeye girmeye hazırlanıyor ancak fiyat belirsizliği sürüyor. Üreticiler fındık maliyetinin iki katına çıktığını ifade ederek fındık fiyatı için 35 lira bekliyorlar.

Fındık hasadı başladı fiyatı belli değil!
27 Tem 2021 13:13:45

Fındıkta hasat zamanına birkaç gün kala üretici de fındıkta açıklanacak taban fiyatı bekliyor. Kurban Bayramı öncesi fındık fiyatının açıklanacağını bekleyen ürcliciler, Cumhurbaşkanı'ndan bayram müjdesi beklediklerini ifade ettiler. Fındık üreticileri, geçen yıla oranla fındığa yapılan masrafların iki kat arttığını da belirterek fındığa 35 TL'nin altında verilecek bir rakamın fındık üreticisini mağdur edeceğini söylediler.

TOPLAMA ZAMANI GELDİ AMA FİYAT AÇIKLANMADI

Trabzon'da yerel olarak yayın yapan Kuzey Ekspres gazetesinden İnan Kalyoncu'ya konuşan fındık üret

Cüre, "Hem üretici hem ziraat odaları fındıkta verimliliği artırmak için çalışıyor. Fakat fındıkta her sezon olduğu gibi bu sezon da bir belirsizlik söz konusu. Bu belirsizliğin bir an önce giderilerek, üretici lehine, söz ve vaatten öte somut adımlar atılması gerektiğini" söyledi.

"35 TL'NİN ALTINDAKİ FINDIK FİYATI ÜRETİCİYİ MAĞDUR EDER"

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli gelir kaynaklanndan olan fındıkta hasat dönemi yaklaşırken, üretici Orhan Güven ise "35 TL'nin altında olan her rakam üreticiyi mağdur eder" dedi.

Bahçesinden topladığı taze fındıkları Karadeniz sahil yolunda, bayram dönüşü yapan gurbetçilere satan Orhan Güven, "Fındık toplamaya birkaç gün daha var fakat sahil kesimlerine yakın bahçelerde fındıklar kapsülünden çıkmaya başladı. Biz de bahçemizdeki fındıktan biraz topladık, turistik amaçlı satış yapıyoruz. Fındığı sütlü sevenler var hem hizmet amaçlı hem de biraz para kazanmak amaçlı bayram dönüşündeki gurbetçilere satıyoruz" dedi.

icisi İhsan Cüre, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan bayram öncesi fındık fiyatıyla ilgili müjde bekliyorduk. Ağustos başından itibaren fındık tarlaları hareketlenecek. Binlerce üretici fındıklarını toplamaya başlayacak. Ancak halen ne fiyat ne de rekolte açıklanmış değil. Rekolte ve fiyat, üretici fındıgını toplamaya başlamadan açıklanmalıdır. Aksi takdirde, fındık fiyatı tekelcilerin istediği rakamdan oluşacaktır" dedi.

Etiketler:   fındık


0 Yorum

Yorum Yaz