Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'ya hapis cezası

Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'ya hapis cezası
09 Mar 2020 16:55:00

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırıldı.

31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 19 Ağustos’ta İçişleri Bakanlığınca görevden alınan eski Adnan Selçuk Mızraklı, hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında 21 Ekim 2019'da gözaltına alınmıştı.

Hakkında 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arasında hapis cezası istenilen Mızraklı'nın katılmadığı duruşmada avukatları Zülal Erdoğan, Mehmet Emin Aktar, Cihan Aydın ve Muhsin Bilal hazır bulundu.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına Mızraklı, Kayseri 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) katılmayı reddetti.

Cumhuriyet savcısı, esas hakkındaki mütalaasında Mızraklı'nın cezalandırılması ve tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

Avukatları Mızraklı'nın tahliyesi yönünde karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Mızraklı'yı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapisle cezalandırdı.

Mızraklı, Diyarbakır'da %62,93 oy oranıyla büyükşehir belediye başkanı seçilmişti.

Mızraklı'ya ceza verilen soruşturmada delil olarak Diyarbakır'da düzenlenen basın açıklamalarına katılması, PKK'lilerin cenazelerine katılması ve ailelerine taziye ziyaretlerinde bulunması, KHK ile ihraç edilenlere belediyede iş vermesi gibi olaylar gösteriliyor.0 Yorum

Yorum Yaz