Kalın: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki kabine toplantısının ardından açıklama yaptı.

Kalın: Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz
21 Ağu 2019 21:14:25

Kalın'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: 

- Özellikle güvenlik noktasında Türkiye 3 terör örgütü ile aynı anda mücadele etmeye devam ediyor. DEAŞ, PKK ve onun uzantısı olan örgütler ve FETÖ'ye karşı mücadele devam ediyor.

- Milli Savunma Bakanlığı'nın dile getirdiği gibi PKK'ya karşı başarılı bir şekilde yürütülen Pençe 1, Pençe 2 yürütülmeye devam edecek.

- ABD ile güvenli bölge konusunda mutabakata varıldı. Ana çerçevede mutabık kaldık. İlgili birimlerimizin görüşmeleri devam ediyor. Münbiç yol haritasında yaşanan gecikmeleri kabul etmemiz mümkün değil.

-Suriyeli mültecilerin eve dönmesi, Suriye ile sınırdaki güvenliği sağlama konusunda oldukça önemli gelişmelerdir.

- İdlib konusunda değerlendirmeler oldu. 9. gözlem noktamıza yapılan saldırı, ve hayatını kaybedenler ve yaralananlar konusundaki düşüncemizi Rus tarafına ilettik. İdlib'de 12 gözlem noktamızın bulunduğu yerlerde güvenliğin tamamen sağlanması konusunda mutabık kalınmıştı, bunun devam etmesini bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Putin'le görüşecek.

- Önümüzdeki haftalarda somut uygulamaları göreceğiz. Fırat'ın doğusunda Türk ve Amerikan askerleriyle ortak devriyeler yakın zamanda başlayacak

ORMAN YANGINLARI

- Bakanımızın kapsamlı bir sunumu oldu. Hem bakanlık olarak hem de toplumun farkındalığının artırılması konusunda adımlar atılacağını söylemek isteriz. Bir kısmının kasıtlı yapılması ihtimali her zaman vardır. Yangında hasar gören alanlar imara açılması Anayasa'ya aykırıdır.

SORU - CEVAP

- (Kayyum atamaları) TCK'nın terörle müdale kanunun verdiği yetkiler çerçevesinde bu adımlar atılmıştır. Teröre doğrudan ya da dolaylı destek olan, terör örgütü mensuplarını belesiyelere alan, onlara iş imkanı açan belediye başkanlarına yönelik kanunlar çerçevesinde gerekli adımlar atılmıştır. Bu tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Bunlar keyfi olarak alınan kararlar değildir. Aynı siyasi görüşe sahip başka belediyeler de var ancak buaralarda bir suç hasılı olmadığı için teadülü tasavvuf uygulanmamıştır. Seçilmiş olmak kimseyi masum kılmaz.  İstanbul ve Ankara için böyle bir gündem yok. 

- Cumhurbaşkanımız yarın ya da cuma günü Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanımız'ın Trump ile bir görüşmesi olacak. Eylül ayında ABD Ticaret bakanı bir heyetle ülkemize gelecek. 

- (ABD ile Müşterek Harekat Merkezi) Önümüzdeki haftalar içerisinde somut uygulamaları göreceğiz. Suriye tarafında ortak devriyeler çok yakında başlayacak. Derinlik ve kapsamla ilgili olarak ise; müzakereler hala devam etmekle birlikte bizim kafamızdaki şartlarımız net. 

- Önümüzdeki günlerde Rusya ve İran ile birlikte bir üçlü zirve gerçekleştireceğiz. Bundan sonraki sürecin asıl işleyeceğine dair konuşma fırsatı bulacağız. 

- 9. gözlem noktasının kapatılması veya kayrıdılması söz konusu değil. Oranın güvenliğini artırmak için tahkimatlarımız devam ediyor. Biz bunu Rusya ve diğer aktörlerle koordine etmeye devam ediyoruz

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz