Lübnan'daki protestolarda polis saldırısı sonucu 70 kişi yaralandı

Hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Beyrut’ta polisin eylemlere saldırması üzerine çıkan çatışmalarda 70 kişi yaralandı.

Lübnan'daki protestolarda polis saldırısı sonucu 70 kişi yaralandı
15 Ara 2019 15:42:23

Hükümet karşıtı protestoların sürdüğü Lübnan’da protestocular bir kez daha başkent Beyrut sokaklarındaydı. Güvenlik güçleri, protestocuları dağıtmak için plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Protestocuların da polise taş atarak karşılık verdiği bildirildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre eylemcilerin, parlamento binasının bulunduğu bölgeye girmeye çalışması üzerine şiddetlenen çatışmalarda onlarca kişinin yaralandığı bildiriliyor. Reuters’ın haberine göre ise Lübnan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, olaylarda yaralanan 54 kişiyi tedavi ettiğini açıkladı. Associated Press ise yaralı protestocu sayısını 40’tan fazla olarak duyurdu.

HARİRİ İSTİFA ETMİŞTİ

Güvenlik güçleri, ülkede 17 Ekim’den beri devam eden protestolardaki en şiddetli çatışmalardan birine sahne olan Beyrut’taki olaylarda en az 20 polisin de yaralandığını belirtti. İktidardakilerin yolsuzluk ve kötü yönetimle suçlandığı Lübnan’da geçen ekim ayının ortasında başlayan protestolar sonucunda Başbakan Saad Hariri liderliğindeki hükümet 29 Ekim’de istifa etmek zorunda kalmıştı. Ülkedeki siyasi gruplar henüz yeni bir aday üzerinde uzlaşamadı. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun hafta başında yeni bir başbakan belirlenebilmesi için meclisteki farklı bloklardan temsilcilerle bir araya gelecek.0 Yorum

Yorum Yaz