• Anasayfa
  • SİYASET Haberleri
  • Mahir Ünal: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye 'Sosyal Medya Yasa Teklifi' çalışması yaptık

Mahir Ünal: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye 'Sosyal Medya Yasa Teklifi' çalışması yaptık

Mahir Ünal, 'Sosyal Medya Yasası Teklifi'ni ifade özgürlüğü kısıtlanmasın diye yaptık dedi

Mahir Ünal: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye 'Sosyal Medya Yasa Teklifi' çalışması yaptık
28 Mayıs 2022 16:02:55

Mahir Ünal’dan 'Sosyal Medya Yasası Teklifi' açıklaması: İfade özgürlüğü kısıtlanmasın diye çalışma yaptık

TBMM'ye sunulan basın, sosyal medya ve internet sitelerine yönelik düzenlemelerin bulunduğu Sosyal Medya Yasası Teklifi hakkında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ifade özgürlüğünün kısıtlanmaması için bu çalışmayı yaptıklarını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AK Parti ve MHP tarafından TBMM'ye sunulan içeriğinde basın,sosyal medya ve internet sitesine yönelik düzenlemelerin bulunduğu ''Sosyal Medya Yasası Teklifi'' hakkında açıklama yaptı. "Düzenlemeyi okumamış, çıkıp 'vatandaşın sesini kısıyorsunuz' diyorlar'' sözleriyle tepki gösteren Ünal, "İfade hakkı, eleştiri ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye böyle bir çalışma yapıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Ünal, "Biz, dezenformasyonu 'kamu barışa karşı suç'lar başlığı altında ele aldık. Biz eğer kişilere yönelik suç başlığı altında ele alsaydık o zaman ifade özgürlüğünün ihlali söz konusu gibi iddialar ortaya atılabilirdi" dedi.

AVRUPA'DA DA BENZER DÜZENLEMELER YAPILIYOR

'Dezenformasyonun ceza ile engellenemeyeceğini bütün dünya kabul ediliyor ama bunun suç olduğunu da kabul ediliyorlar.

Sosyal medya teklifi gibi özellikle Avrupa'da da benzer düzenlemeler yapılıyor. Bakın biz, dezenformasyonu 'kamu barışa karşı suç'lar başlığı altında ele aldık. Biz eğer kişilere yönelik suç başlığı altında ele alsaydık o zaman ifade özgürlüğünün ihlali söz konusu gibi iddialar ortaya atılabilirdi.

İfade hakkı, eleştiri ve basın özgürlüğü kısıtlanmasın diye böyle bir çalışma yapıyoruz.

Düzenlemeyi okumadan olumsuz eleştirilerde bulunuyorlar.

Anayasa'ya aykırı olabilmesi için öncelikle diğer yasalarda karşılık bulmaması gerekiyor ya da basın özgürlüğünü doğrudan kısıtlayıcı niteliğe sahip olması gerekiyor. Gelişmiş demokrasilerde bu tarz düzenlemeler yapılıyor. Almanya bu konuda daha sert tedbirler getirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarını tabii ki gazeteci haberleştirecek. Bu suç kapsamına girmiyor.

Dezenformasyon hepimizi tehdit eden bir durum. Dezenformasyon ya suç kararını da yargı verecek. Ama kalkıp daha ilgili düzenlemeyi okumamış, çıkıp 'vatandaşın sesini kısıyorsunuz' diyorlar.0 Yorum

Yorum Yaz