Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi

Kavala'nın tutuklu, 15 kişinin tutuksuz yargılandığı Gezi Davası'nın 5. duruşması bugün 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Avukatlar, "Heyetinizi reddediyoruz" dedi. Heyet talebi reddedince avukatlar salon dışına çıkıp kararı protesto etti. Mahkeme heyeti, Kavala'nın tutukluluğunun devamına hükmederek, bir sonraki duruşmayı 18 Şubat'a bıraktı.

Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verildi
28 Oca 2020 15:10:39

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 1'i tutuklu 6'sı firari 16 sanığın "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan yargılandığı davanın altıncı duruşması sona erdi. Duruşmada, sanık avukatları reddi hakim talebinde bulundu. Heyet talebi reddedince sanık avukatları duruşma salonundan ayrıldı. Sanıklar da avukatları olmadığı gerekçesiyle savunma yapmadı. Ayrıca savcı, mütalaasını açıklamak için süre istedi.

TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Osman Kavala hakkında verilen AİHM kararının henüz kesinleşmemiş olması ve Kavala'nın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini gerekçe göstererek tahliye talebini reddetti. Mahkeme, savcının esas hakkındaki mütalaasını açıklaması için duruşmayı 18 Şubat 2020'de görülmek üzere erteledi.

 

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz