Taliban'dan Rusya'ya arabuluculuk çağrısı: BM yaptırımları kaldırılsın

Taliban geçici hükümetinin Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Mücahid, Rusya’nın yaptırım baskısının azaltılması ve ülkenin yeniden inşasında BM ile Afganistan arasında arabulucu rolü oynayabileceğini söyledi.

Taliban'dan Rusya'ya arabuluculuk çağrısı: BM yaptırımları kaldırılsın
24 Eyl 2021 13:48:36

Afganistan'da hakimiyetini ilan eden Taliban geçici hükümetinde Kültür ve Haberleşme Bakan Yardımcısı görevinin verildiği Zabihullah Mücahid, Rusya’nın yaptırım baskısının azaltılması ve ülkenin yeniden inşasında BM ile Afganistan arasında arabulucu rolü oynayabileceğini söyledi.

"RUSYA BİZİMLE BM ARASINDA YENİ ARABULUCU OLABİLİR"

Mücahid, “Rusya bizimle BM arasında yeni arabulucu olabilir. Yaptırım baskısının azaltılması konusunda da bu rolü oynayabilir. Rusya’dan ayrıca bölgede ve özellikle Afganistan’da barışçıl yolla istikrarın sağlanması, ülkemizin yeniden inşa sürecinde katkı sunmasını rica ediyoruz” dedi.


Mücahid, Afganistan’daki yeni hükümetin yaklaşan BM Güvenlik Konseyi toplantılarında Kabil için elle tutulur olumlu sonuçlar elde edilmesini umduğunu ifade etti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, şimdilerde BMGK’nın kısıtlayıcı tedbirlerinin kaldırılması konusunun görüşülmediğini söylemişti.

Etiketler:   taliban hükümeti


0 Yorum

Yorum Yaz