ABD'de orman yangınları söndürülemiyor: 33 kişi yaşamını yitirdi

ABD'de orman yangınları can almaya devam ediyor. Ülkenin batı eyaletlerinde çıkan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33'e yükseldi. Yüz binlerce kişi tahliye edildi, binlerce ev ve iş yeri hasar gördü.

ABD'de orman yangınları söndürülemiyor: 33 kişi yaşamını yitirdi
14 Eyl 2020 09:12:49

ABD'nin California eyaletinde başlayıp komşu eyaletlere sıçrayan orman yangınları, sıcak havanın da etkisiyle yayılmaya devam ediyor. Yüzlerce noktada etkili olan yangınlar kontrol altına alınamıyor.

Oregon'un güneyinde yer alan Jackson ilçe şerifinin ofisinden yapılan açıklamada, yangın bölgesinde 4 kişinin daha cesedine ulaşıldığı aktarıldı. Böylece eyaletteki ölü sayısı 10'a ulaştı.

Yüz binlerce kişi evlerinden oldu

Yangın bölgesindeki yerel yetkililerden edinilen son bilgilere göre, California'da 22, Oregon'da 10 ve Washington'da 1 kişi olmak üzere devam eden yangınlarda ölü sayısı 33'e yükseldi.

Yangın bölgesinden yüz binlerce kişi tahliye edilirken, binlerce ev ve iş yeri hasar gördü.

Yangınların yalnızca yüzde 6'sı kontrol altına alınabildi.

Oregon nüfusunun yüzde 10'undan fazlası tahliye edildi

Nüfusu 4,2 milyondan fazla olan Oregon'da yayılan orman yangınlarından dolayı şimdiden 500 binden fazla kişi tahliye edildi, geçen haftadan bu yana 3 bin 625 kilometrekareden fazla ormanlık alanın yandığı belirtilmişti.

Yangınları kontrol altına almak için California, Oregon ve Washington'da 20 bin civarında itfaiyecinin görev aldığı belirtilmişti.

Trump California'daki yangınları "büyük afet" ilan etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, California'da devam eden yangınları "büyük afet" ilan ederek federal yardıma onay vermişti.

California Valisi Gavin Newsom da Trump'ın afet ilanının, eyalette yangınlardan etkilenen kişilere kriz danışmanlığı, barınacak yer ve diğer sosyal hizmetler konusunda yardım edeceğini söylemişti. 
0 Yorum

Yorum Yaz